Tarih:

23.02.2015

Konu:

İnsanoğlunun En Büyük Açmazı

Açıklama : düşün...
Açıklama : düşün...
Açıklama : ve yap...

Aklı başında insan hayatını sorgulamakla geçirmelidir. Kişi sadece çevresindeki diğer insanları ve olguları deği, kendini de sorgulayabilmelidir. Kendine göre doğru saydığı şey kime göre veya neye göre doğrudur? Haklı olmasını ya da olmamasını ispatlamak için başvuracağı yöntemler, nasıl bir genel fayda ya da zarara sebebiyet verecektir? Bu bir vebal midir yoksa vicdani yükü olmayan bir durum mudur?

Eğer verdiğiniz kararlar sizin dışınızdakileri de etkiliyorsa ve daha büyük bir amacın başarısına olumlu veya olumsuz yönde etki ediyorsa işte tüm bu soruları kendinize sorar durursunuz.

Bazen bireysel çekişmelerimizi, beklentilerimizi, hırslarımızı, hedeflerimizi bir kenara koyup, büyük amaç uğruna ortak değerlerde buluşmamız gerekebilir. Bunun ne kadar önemli olduğunu herkes oturup kendi başına tahlil etmelidir. Genelde mantıklı cevapları kendimizle başbaşa kaldığımızda ve yüzleştiğimizde buluruz. Bulduğumuz cevaplar neticesinde aldığımız kararların doğruluğundan ise hiçbir zaman emin olamayız. Fakat muhakkak bir karar vermek zorundayız. Bu durum insanoğlunun en büyük açmazlarından biridir.

Zamanla fikirler gelişir, cevaplar değişir ve kararlar farklılaşır. Çünkü size bunları düşündüren etkenler de değişir. Neyin şu an için önemli olduğundan çok şu an yapacağımızın gelecekte nelere sebebiyet vereceğini düşünmemiz gerekir.

İşte bu olgunlukla verdiğimiz kararlar şahsi mücadelelerimizin de üzerindeki bir amaca yöneliktir.