Tarih:

23.12.2014

Konu:

Photoshop İle Yüz Nakli

Açıklama : İlk kurban
Açıklama : İkinci kurban
Açıklama : Sonuç

Photoshop İle Kolay Yüz Nakli

Türkçe photohop derslerine devam ediyorum. Sizlere çok kolay bir yüz nakli işlemini anlatacağım. Örneğin elinizde tam istediğiniz duruşa sahip bir insan fotoğrafı var fakat yüzünü değiştirmek istiyorsunuz.

Öncelikle üzerinde çalışacağımız  aşağıdaki fotoğrları  üzerlerine sağ tıklayıp bilgisayarınıza farklı kaydedin ve Photoshop'ta açın.Gördüğünüz üzere biri şapkalı, biri normal iki erkek yüzü fotoğrafımız var.

photoshop-icin-resimphotoshop-için-resim2


Şapkasız olanın yüzünü, şapkalıya nakledeceğiz. Şapkasız adamın fotoğrafı açıkken, soldaki araç çubuğundan üstten 2. sekme olan "dörtgen işaretleme aracının" üzerine gelin ve farenin sol tuşuna basıp bekleyin, yanda çıkan diğer seçenekler arasından oval seçim aracını seçin.

Yukarıdaki geçiş yumuşatma değerini de 20 yapın. Sonra aşağıdaki örnekte olduğu gibi dikey bir elips halinde adamın yüzünü seçin. Elips tuval dişındaki alanlara çıkabilir sorun değil. Önemli olan kaşları, gözleri kesmeden alabilmek.

photoshopta yüz nakli seçim


Seçimimizi yaptıktan sonra, soldaki araç paletinden taşıma aracını seçiyoruz (kısayolu v). Ardından seçtiğimiz alana farenin sol tuşuna basarak tıklıyor ve tuşu bırakmadan fareyi çekerek resimi diğer sekmedeki şapkalı adam fotoğrafının üzerine bırakıyoruz.

Boyutunu ayarlamak için
Ctrl+t'ye basıyoruz ve shift'e basılı tutarak mausun sol tuşuyla köşesinden tutup aşağı çekerek küçültüyoruz. Shifte basmamızın sebebi, fotoğrafı orantılı biçimde küçültmek. Küçültme işlemini göz kararı yapıyoruz.

photoshop-boyut-ayarlama


Taşıma aracıyla yakışıklı adamı uygun biçimde konumlandırıyoruz. Fakat gördüğünüz gibi vücudunun diğer kısımları görünüyor. Şimdi yapacağımız şey, silgi aracıyla işimize yaramayan kısımları silmek.

Soldaki araç çubuğundan Silgi aracını seçiyoruz. (Kısayolu E) Yukarıdan boyutunu ve ayarlıyoruz. Muhtemelen 36 yazan rakamın yanındaki ok'a tıkladığınızda açılacaktır. 36'yı 80 yapın, Sertliği tamamen kapatınve aşağıdan yumuşak bir uç seçin.

Sonra adam fotoğrafının üzerine gelerek taşan kısımları dikkatlice silin. Bunu yaparken yavaş ve dikkatli olun.Yüz kenarındaki keskin hatları kulaklar ve boyun da dahil olmak üzere iyice silin.

photoshop-silme

Yüz hattı iyice kaynaşınca,soldaki araç paletinden damla biçimindeki bulanıklaştırma aracını seçiyor ve kenarların üzerinden bir kere de bununla geçiyoruz. Böylelikle hatlar daha doğal görünüyor.
.

Renk yollarını ve ayarlarını sizin için yazıyorum.

Görüntü>Ayarlamalar> Parlaklık/Kontrast > Parlaklık -14
Görüntü>Ayarlamalar>Ton ve Doygunluk>Doygunluk +31


Son olarak sırasıyla Ctrl+Alt+Shift+S 'ye basarak web için kaydetmeyi unutmayalım.

İşte yüz naklimiz;

photoshop-yuz-değiştirme