Tarih:

15.12.2014

Konu:

Responsive Web Tasarım Nedir?

Açıklama : Esnek tasarım.
Açıklama : Örnek yerleşim.
Açıklama : 1170 Grid Sistem.

 

Responsive tasarım nedir?

Responsive kelimesi Türkçe'de duyarlı ve esnek anlamlarına gelmektedir. Dolayısıyla Responsive tasarım da duyarlı ve esnek tasarım demektir. Yani bu yöntemle hazırlanan web siteleri her ekran çözünürlüğüne göre özel olarak ölçeklenmektedir.

Üzerindeki yazıları, butonları, resimleri ve videoları hem tabletinizden,hem masa üstü bilgisayarınızdan, hem dizüstü bilgisayarınızdan hem de akıllı telefonunuzdan rahatça görebilirsiniz.

Daha da açacak olursak örneğin 990 px genişliğinde yapılan klasik bir web site, ekran küçüldüğü zaman ölçeklenmez, mobilde ise komple küçülerek çok küçük görünür. Yazıları okuyabilmek için zoom girmeniz gerekir. Bunu yaparken yanlışlıkla istemediğiniz bağlantılara tıklayabilir, başka sayfaları açabilirsiniz. Kısacası kendi çözünürlüğünden küçük ekranlarda hiç de kullanışlı değildir.


Responsive tasarım ise ekran küçüldükçe buna göre biçim alır. Örneğin masaüstü bilgisayarınızda 12 kolon görünürken, tabletinizde 6 kolon, telefonunuzda ise 1 kolon görünür. Tasarımınızdaki öğeler yer değiştirir ve ölçeklenir.Çok kullanışlıdır.

Eskiden olduğu gibi mevcut sitenize ek olarak bir mobil site yaptırmakyerine, tek bir siteyle her ekrana uyum sağlayabilirsiniz.

Responsive web siteler Google tarafından da sevilmekte ve eğer doğrubiçimde tasarlandı ve kodlandıysa yüksek SEO puanı sağlamaktadır.

Responsive tasarım nasıl yapılır?

Bu kısımda tasarımcılar için bilgi vereceğim. Öncelikle bir responsive grid sistem indirmeniz gerekiyor. En çok kullanılan 1170 px, grid sistemdir. Buradan zip doyasını indirip, içindeki dosyaları çıkarın ve bootstrap3-1170.psd'yi photohopta açın. Açtığınızda klavuz çizgilerini göreceksiniz. Kırmızı sütunların olduğu başlangıç ile bitiş çizgilerinin aralarına tasarımınızı çizebilirsiniz.

Tasarımınızı mümkün mertebe sade ve tekrar edebilen stiller kullanarak oluşturmanız gerekir.

Google'dan örnekleri inceleyebilir ve üzerinde çalışarak kendinizi
geliştirebilirsiniz.

Kolay gelsin.