Tarih:

23.12.2014

Konu:

Web Tasarım Hazırlık Süreci

Açıklama : Malzeme Toplama
Açıklama : Taslak Oluşturma
Açıklama : Zihinsel Hazırlık

Web Tasarıma Nasıl Hazırlanılır?

İyi hazırlığın getirisi iyi bir web tasarımdır. Her tasarımcı bunu farklı şekilde yapar. Ben size kendi hazırlık sürecimden bahsedeceğim. Amatör tasarımcılar için faydalı olacağını düşünüyorum. Bir web tasarımcının işi sadece photoshop ile şekiller oluşturmak değildir. Web  tasarımcı tasarladğı web sitenin kullanım kolaylığını, fonksiyonelliğini, yönetilebilirliğini, kodlamaya uygunluğunu, esnekliği (gelecek zamandaki ihtiyaçları önceden öngörmek) de düşünmek zorundadır. Bu yüzden başlangıçta belli adımlar izlemek gerekir.

1. Dosya Oluşturma

Tasarımlarınızı belli bir dosya düzeni içinde yapmanız faydanızadır. Ben web sitenin isminin yazılı olduğu bir klasör içine materyal, tasarım ve html demo isimlerinde 3 klasör daha açarak çalışırım. Materyalin içinde bilgi notlarımı, logo, resim, illustrasyon, font gibi malzemeleri, tasarımın içinde yaptığım tasarımların dosyalarını, html demo dosyasında da tasarım sonrası müşteriye göstermek için hazırladığım html dosyalarını tutarım.

2. Bilgi Toplama

Web tasarımı kime ve ne için yapacağımıza dair bilgi edinme sürecidir. Siteyi yaptıran firma ya da şahıs hakkında doğrudan kendilerine sorarak veri edinebilirsiniz. Varsa eski web siteleri, kart vizitleri, logoları da size bu altyapıyı sağlayabilir. Eğer logolarını bilirseniz, kurumsal renklerine uygun bir tasarım çıkarma imkanınız olur. Faaliyet alanları ise tasarımın bölümleri hakkında fikir verecektir.

3. Materyal Toplama

Maalesef lisanslı fotoğraf kullanımı ülkemizde hala yaygınlaşmadığı için,örneğin bir avukatlık bürosuna web site yapıyorsanız , sitede kullanacağınız resimleri, illustrasyonları Google'dan arayarak bulmalı ve materyal dosyanıza atmalısınız. Siteye yakışacağını düşündüğünüz fontları da Google Fonts'dan önizleme yaparak beğenip indirebilirsiniz. (Buradaki tüm fontlar web sitelerine uygulanabilir)

4.Örnekleri İnceleme

Materyal toplama işlemi bitince, eğer hiçbir fikriniz yoksa, tasarım yapacağımız firmanın faaliyet alanındaki diğer firmaların web sitelerini incelemek önemlidir.  Sitelerde dikkat etmeniz gerekenler şunlar. Neler ön plana çıkarılmış?, Nelere ağırlık verilmiş?, Ne gibi widget ya da bannerler kullanılmış?

5. Zihinsel Hazırlık

Bilgileri aldık, materyalleri topladık. Tasarımı düşünmeden önceki bu aşamada zihnimizi bir şekilde boşaltmamız gerekiyor. Çünkü gördüğümüz resimler, edindiğimiz bilgiler ve incelediğimiz örnekler bilinçaltımıza yerleşti. Bu fikirlerin bizi yönlendirmesine değil, bizim bu fikirlerden yola çıkarak yepyeni birşey oluşturmaya ihtiyacımız var. Bu yüzden bir süreliğine tasarımı düşünmeyeceğiz. Ben balkon, teras, bahçe, kapı önü, pencere gibi açık hava sağlayan bir yerde kahve içip gökyüzünü ya da caddeyi izler bu esnada da farklı şeyler düşünmeye çalışırım. Siz de kendinize uygun bir yöntem belirleyebilirsiniz.

6. Taslak Oluşturma

Zihnimizi de tazeledikten sonra taslağımızı oluşturmaya başlayabiliriz.  Taslak kabaca  başlık, slayt, içerik kısmı ve alt kısım yerleşimlerini ayarladığımız ön çalışmadır. Ben artık bunu zihnimde canlandırarak yapıyorum.  Fakat yolun başındaki bir tasarımcıysanız bunu size tavsiye etmem. Çünkü uygulama esnasında karıştırabilir ya da unutabilirsiniz. Bun yüzden taslağı kalem kağıtla ya da photoshop tuvali üzerinde gerçekleştirmeniz daha faydalı olacaktır.

7. Tasarım

Sıra geldi renk, desen, estetik bilginizi ve el becerinizi kullanarak tasarımınızı oluşturmaya. Yukarıdaki adımları ugyuladıysanız fikirler sağnak gibi yağacaktır. Hala ortaya birşeyler çıkaramıyorsanız zorlamayın. Gününüzde değilsiniz demektir. Yarın tekrar deneyin. :)