DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama, marka bilinirliğini arttırmak, verilen hizmeti yada üretilen ürünü tanıtmak ve satışları arttırmak amacıyla internet, mobil vb. interaktif platformları dönüşüm odaklı olarak kullanmaktır.

Dijital pazarlamanın Radyo, tv, dergi, açık hava reklamcılığı gibi geleneksel pazarlamadan farkı, yapılan çalışmalar hakkında daha hızlı veri edinebilmek, faydasını daha hızlı hesaplayabilmek, daha hızlı karar ve strateji değiştirebilmektir. Diğer bir önemli farkı ise odaklanma özelliğidir. Örneğin ebeveynlere yönelik bir açık hava afişini, hemen hemen o çevredeki herkes görür. Fakat o çevrede bulunan ve afişi gören herkes ebeveyn değildir. Dolayısıyla bu odaklanabilen bir reklam değildir. Dijital pazarlamada ise reklamı doğrudan ebeveynlere odaklayabilirsiniz. Ayrıca dijital pazarlamada revizyon çok daha kolay ve masrafsızdır. Herhangi bir yanlış, ifadeyi yada görseli dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz fakat aynı şeyi baskısı tamamlanmış bir broşürde yapamazsınız. Yapsanız bile ek maliyete katlanmak zorunda kalırsınız.

 

DİJİTAL PAZARLAMANIN 4 TEMEL ADIMI NEDİR?

Dijital Pazarlama Nedir? sorusuna daha net cevap verebilmek için 4 temel adımını da ele almak gerekir. Bunlar; Elde Etme, Dönüşüm Sağlama, Ölçme ve Optimize Etme, Koruma ve Büyütme‘dir.

 

ELDE ETME

elde etme

dijital pazarlama / elde etme

Hedef kitlenin, platforma çekilmesi için yapılan; SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu), SEM ( Arama Motoru Reklamı Optimizasyonu), SMM ( Sosyal Medya Pazarlaması), E-Mail Marketing ( E-Posta Pazarlama), Affiliate Marketing ( Satış Ortaklığı), Advertising Partnership ( Reklam Ortaklığı), Viral Marketing ( Kendi Kendine Yayılan Reklam), Online PR (Dijital itibar Yönetimi) çalışmalarıdır.DÖNÜŞÜM SAĞLAMA

dijital pazarlama / dönüşüm sağlama

dijital pazarlama / dönüşüm sağlama

Platforma çekilen hedef kitle ziyaretçisinin belirli bir işlemi gerçekleştirmesidir. Bu işlem bazen satın alma, bazen bir formun doldurulması, bazen teklif talebinde bulunulması vb. olabilir.ÖLÇME VE OPTİMİZE ETME

dijital pazarlama / ölçme ve optimize etme

dijital pazarlama / ölçme ve optimize etme

Hazırlanan platformların, yapılan işlerin analiz edilmesi ve geliştirilmesi sürecidir.KORUMA VE BÜYÜTME

dijital pazarlama koruma ve buyutme

dijital pazarlama / koruma ve büyütme

Elde ettiğiniz trafik ile dönüşümü koruma ve arttırma aşamasıdır. Örneğin e-ticaret mağazanızdan ürün alan bir müşterinize bir dahaki siparişinde kullanmak üzere bir indirim kuponu gönderebilir ya da alışveriş yaptıkça indirim puanı toplayabileceği bir modül sunabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş ve gruplandırılmış toplu e-postalar ile özel fırsatlar hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

 

Serdar SEZER

Son Yazılar
Bir cevap bırakın