OBEZİTE CERRAHİSİ NEDİR NASIL YAPILIR?

Obezite cerrahisi nedir? Nasıl Yapılır? Kimler İçin Uygundur? Kaynak: Bursa Obezite Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Evren Dilektaşlı.

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından olan obezite genel olarak, bedenin yağ kütlesinin aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının aşırı fazla olması durumudur. Obezite hastaları, aldıkları enerji ile harcadıkları enerjiyi dengede tutamamaktadır. Bu durum da vücutlarında yağ depolanmasına sebep olmaktadır. Bir süre sonra kendi çabalarıyla kilo verme girişimleri de sonuçsuz kalmakta ve cerrahi müdahale gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, kilo alımını azaltıp, kilonun yeniden artmasına sebebiyet verecek fiziksel durumu düzenlemek için gerçekleştirilen ameliyattır.

Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılır?

En yaygın obezite cerrahisi yöntemi mide küçültme ameliyatıdır.  Bu cerrahi müdahalede midenin yaklaşık %80’lik kısmı çıkarılır.  Böylelikle gıda emilimi azaltılır ve  mide barsak sistemindeki  hormonlar kontrol altına alınır.

obezite cerrahisi nedir nasıl yapılır
obezite cerrahisi nedir nasıl yapılır

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygundur?

Obezite cerrahisi uygunluğu, beden kitle indeksi hesaplamasına göre belirlenir.  Hastanın Boy – kilo oranı hesaplanır. Oran 35 ve üzerinde ise ayrıca hastada obeziteye bağlı ek rahatsızlıklar varsa ameliyat uygundur. Kontrolsüz diabeti olan ve beden kitle indeksi 30 üzerinde olan hastalar için de metabolik cerrahi daha uygundur.

Mide Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Obezite tüp mide (mide küçültme)  ameliyatı ortalama 45 dakika ile 1 saat arası sürer.

 

Diğer Obezite Cerrahisi Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

Bunun dışında gerçekleştirilen tüm diğer obezite ve diabet cerrahisine yönelik metabolik ameliyatlar 1 ile 5 saat arası sürebilmektedir.

 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Beslenme

Ameliyat sonrasında hasta önce berrak sıvı gıdalar, sonra koyu sıvı gıdalar, sonra püre haline getirilmiş gıdalar,  son olarak da sağlıklı her türlü besinle beslenebilmektedir. Beslenme biçimi gerçekleştirilen cerrahiye göre farklılık gösterebilmektedir.

 

Obezite Ameliyatı Doktoru / Cerrahı / Uzmanı Önerisi

dr. evren dilektaşlı
dr. evren dilektaşlı

Eğer obezite sorununuz varsa ve mide küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız  obezite ve acil cerrahi alanlarında yaptığı bilimsel çalışmalar sebebiyle  ABD’de verilen “en değerli bilimsel araştırma” ödülünü kazanan Bursa obezite cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Evren Dilektaşlı‘dan randevu almanızı öneririm. Daha fazla bilgi, beden kitle indeksi hesaplaması ve randevu için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Doç. Dr. Evren Dilektaşlı’nın websitesi için tıklayınız –>

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir