WEB PLATFORMUYLA NASIL ZENGİN OLUNUR?

WEB PLATFORMUYLA NASIL ZENGİN OLUNUR?

Türkiye’deki en yanlış yaklaşım birbirimize ev, arazi, kıyafet vb. fiziksel şeyler satarak zengin olabileceğimizi düşünmektir. Dünya üzerindeki diğer ülkelerden ve toplumlardan para kazanmayı hiç akletmiyoruz. Ortalama bir Avrupalı’nın ortalama bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından 7 kat varlıklı olmasının sebebi, dünyaya açılma potansiyeli olan bir girişime yatırım yapmalarıdır. Bu girişimlerin çoğu da gerçekten dünyaya açılır ve başlangıç aşamasında küçük bütçelerle yapılan yatırımlara karşılık milyarlar kazandırır.  Artık kurtlu peynir satarak, pamuğa su katarak, yabancı ve kalitesiz ürünlerin distribütörlüğünü yaparak zengin olmak mazide kaldı.  Bu verdiğim örnekler Türkiye’nin en köklü ve en zengin iki aile holdingine ait. Kimlerden bahsettiğimi anladınız sanırım.
Web devrimiyle birlikte bu tür girişimcilik yöntemleri tarihe karışmaya başlamış ve internet girişimciliği yükselişe geçmiştir. Öyle bir çağdayız ki,  internet sayesinde en düşük gelir grubundaki bir insan bile parlak bir fikir, biraz azim ve çaba ile milyoner olabilmektedir. Ayrıca bunu yaparken birilerinin elini eteğini öpmek, ihaleye fesat karıştırmak, siyasetçilerle iyi geçinmek vb. angaryalarla uğraşmak zorunda değildir.

Günümüzde, en düşük maliyetli, en çok kazandıran ve en çok katma değer üreten alan yazılım sanayidir.  Ayrıca dünya devi markalarla asimetrik rekabet  imkanı da sağlar. Maalesef yazılım sanayi devletimiz için hala birinci derecede öneme sahip değildir. Zamanla bu önemin fark edileceğini umut ediyorum. Çünkü yazılım üretip dünyaya ihraç eden ülkelerin ekonomileri hızla büyümekte, vatandaşları ise zenginleşmektedir.Yazılım ihracatının bir üst segmenti ise bir hizmeti yazılım üzerinden dünyaya kullandırmaktır. Buna platform (çok taraflı piyasa) iş modeli denir.

Dünyanın en değerli beş şirketinden üçü olan Apple, Google ve Microsoft işlerini platform iş modeli üzerine inşa etmiştir. Hatta dünya çapında, 1994’ten beri kurulan en değerli on şirketin sekizi platform şirketidir.

Havas Media şirketinin kıdemli başkan yardımcısı Tom Goodwin platformları şöyle tanımlamıştır.;

“Dünyanın en büyük taksi şirketi Uber’in mülkiyetinde tek bir araç bulunmuyor. Dünyanın en popüler medya şirketi Facebook tek bir içerik yaratmıyor. En değerli perakendeci Ali Baba hiç stok taşımıyor. Dünyanın en büyük emlakçısı AirBnb hiçbir gayrimenkule sahip değil.  Burada ilginç birşeyler oluyor!.”

 

PLATFORM NEDİR?

İki veya daha fazla sayıda farklı tip müşteriye hizmet eden sistemdir. Alıcılar ve satıcılar, öğretmenler ve öğrenciler, ev sahipleri ve kiracılar gibi.  Bir platform, her biri rol, değer ve sınıf açısından farklı olan tarafları bir araya getirir.  Amazon, Ali Baba, Airbnb, Ebay, Facebook, N11, Hepsi Burada, Udemy birer platformdur.  Platformlar taraflara belli ölçüde bağımsızlık sunar. Örneğin; Airbnb ve Ebay  platformlarında taraflar kendi profillerini oluşturmakta, doğrudan ve dolaylı etkileşime girebilmekte, fiyatı ve piyasayı belirlemekte, pazarlık etmekte ve  birbirlerini değerlendirmekte özgürdür.
PLATFORM NASIL DEĞERLENİR?

Bir platformun en önemli özelliği, müşteri (kullanıcı) sayısı arttıkça kendi değerinin de artmasıdır. Buna ağ etkisi denir. Eğer platform gerçekten taraflara fayda sağlayacak, birbirleriyle etkileşimine izin verecek şekilde tasarlandıysa makul bir reklam bütçesi ve zamanla kullanıcı sayısını arttıracaktır.

 

PLATFORMUN AVANTAJLARI

Üretimde düşük maliyet:   Fiziksel bir ürünün üretilmesi ve tüketiciye ulaştırılabilmesi için, hammadde temin edilmesi, üretim tesisleri, lojistik ve sevkiyat ağları kurulması, satış noktaları oluşturulması, çok sayıda çalışanın istihdam edilmesi , reklam faaliyetleri gibi pek çok maliyet kalemi bulunmaktadır. Platfotmda ürün fiziksel olmadığı için bu maliyetlerin çoğu ortadan kalkar.  Sadece geliştirme ekibi, yönetim ekibi ve reklam maliyeti vardır.

Sınırsız arz: Fiziksel bir ürün ancak üretim kapasitesi kadar arz edilebilir. Platformda ise artan talebi karşılamak çok daha kolay ve sınırsız ölçeklidir. Örneğin hızlıca yapılabilecek sunucu geliştirmeleriyle, milyonlarca ek kullanıcıya hizmet sunabilmek mümkündür.

Globalleşebilme: Fiziksel bir ürünün diğer ülkelerde satılabilir hale gelmesi hem ticari, hem hukuki hem de maddi açıdan oldukça zorlu süreçlere katlanmayı gerektirir. Çoğu zaman uluslararası siyasi sorunlar bile buna engel teşkil eder. Platformun dünyaya yayılması ise daha risksiz, düşük maliyetli ve hızlıdır.

Yüksek ve Sürekli Kazanç:  Pek çok maliyetten muaf olan platformlar doğal olarak yüksek kar sağlarlar.  Ek olarak gelir modelleri süreklilik üzerine kuruludur. Örneğin dayanıklı bir fiziksel ürünü bir kullanıcıya en fazla bir ya da iki kere satabilirsiniz.  Fakat platform bir  kullanıcıdan her ay ya da her yıl ücret alabilmektedir. Toplamda ise büyük bir gelir arz etmektedir.

Yüksek Katma Değer:  Yerel merkezli bir platformun dünya çapında kullanılması ülkeye yüksek döviz girdisi sağlamakta ve milli para biriminin değerini arttırmaktadır.

 

Platform iş modelinin, geleneksel iş modellerine göre çok farklı dinamikleri, değişkenleri, avantajları ve garip etkileri vardır. Bu garip etkilerden biri de asimetrik rekabettir.

Asimetrik Rekabet:  Örneğin BMW ve Audi’nin sunduğu ürün benzeş olduğundan bunlar birbirinin simetrik rakibidir. Fakat ortak otomobil kullanımı hizmeti veren Uber bu markalarının asimetrik rakibidir.  Çünkü Uber kullanmaktan memnun olan müşteriler kendi otomobillerini edinmekten vazgeçebilirler. Dolayısıyla bu durum BMW, AUDI ve tüm diğer otomobil üreticilerinin satışlarının azalmasına yol açabilir.

Yani bir platformun kurulması, adeta ekosisteme yeni bir canlının dahil olması gibidir. Bu iş modelinin günümüze dek pek çok etkisi gözlemlendi, yakın geleceğine ilişkin öngörülerde bulundu, uzak gelecekte ise nereye evrileceği  henüz kestirilemiyor. Bildiğimiz yegane gerçek ise bu platformların yatırımcılarına hiç bir işten kazanamayacakları kılçıksız, temiz servetler kazandırdığı; ülkemizde ise bu alana sadece birkaç melek yatırımcı ve şirketin ilgi gösterdiğidir.

İnternetten para kazanmak ve zengin olmak mı istiyorsunuz? Öyleyse zengin olmuş gibi yapmayı bırakın ve yakın sürede size ait olmayacak malların banka kredilerini ödemek için harcayacağınız paranın birazıyla bir platforma yatırım yapın.

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın