PHOTOSHOP ACTIONS İLE TOPLU RESİM DÜZENLEME

Photoshop ile çok sayıda resim dosyasını tek tek uğraşmadan toplu biçimde düzenleyebiliriz. Boyut, renk değiştirme, yazı başka resim ekleme gibi eylemler içeren bir işlem kümesini tüm dosyalarda uygulayabiliriz. Bunu Photoshop’ta “actions”  ya da Türkçe adıyla ” eylemler” özelliği sayesinde kolayca yapabiliyoruz. Şimdi CS6’da bir örnek yapalım; (Örnek Türkçe Photoshop içindir)

Önce bilgisayarımızda iki dosya oluşturalım. Ben dosyanın birine “kaynak” diğerine “hedef” adını verdim. Kaynak adlı dosyanın içinde işleyeceğim resim dosyaları var.

Photoshop ile kaynak dosyasının içindeki resimlerden birini açıyoruz. alt+f9 ‘a basarak ya da Pencere > Eylemler sekmesine tıklayarak aracımızı aktive ediyoruz.  Ardından yeni eylem oluştur‘a tıklayıp açılan pencerede bir ad belirliyoruz ve kaydet‘e tıklıyoruz. Eylem penceresindeki “kaydı başlat” düğmesi kırmızıya dönüştüyse doğru yoldayız demektir.

photoshopactions1

Bu aşamadan sonra resim üzerinde istediğimiz ayarlamaları yapıyoruz. Örneğin ben genişliği 300px’e düşürüp, rengi siyah beyaz yapıp, üzerine eylem yazıp yazıya da kırmızı kontür verdim ve son olarak jpg olarak kaydettim. İstediğimiz düzenlemeleri yaptıktan sonra eylem penceresinde kaydı başlat butonunun yanındaki oynatmayı/kaydı durdur butonuna tıklıyoruz. Artık eylemimiz hazır. Şimdi bu eylemi tüm dosyalara uygulamak için;

Dosya ana menüsünden Otomatikleştir ve Toplu İş sekmelerine tıklıyoruz. Açılan pencerede isimlendirdiğimiz eylemi, düzenlemek istediğimiz dosyaların bulunduğu klasörü(kaynak) ve düzenlenmiş dosyaların kaydedileceği(hedef) dosyayı seçiyoruz.

photoshopactions2

Son olarak tamam’a tıklıyoruz ve arkamıza yaslanıp dosyaların birer birer düzenlenmesini izliyoruz. Hepsi bu kadar !

photohop-actions-ile-toplu-resim-duzenleme

Eğer sadece resim boyutu değiştirecekseniz çok daha pratik bir modül olan görüntü işlemci’yi kullanabilirsiniz. Dosya ana menüsünden komut dosyaları > görüntü işlemci sekmesine tıkladığımızda açılan pencerede işlenecek resimlerin olduğu dosyayı ve resimlerin kaydedileceği dosyaları seçiyoruz. Kaydetmek istediğimiz dosya türünü ve ölçüleri girip çalıştır’a tıklıyoruz.

photoshop-goruntu-islemci

Serdar SEZER

Bir yorum Sizinkini ekleyin
  1. Bir kaç kaynağa baktım çok karışık geldi fakat sizin açıklamanız net ve güzel olmuş. Benim işime yaradı. Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir