PHOTOSHOP İLE YÜZ DEĞİŞTİRME

Photoshop İle Kolay Yüz Nakli

Türkçe Photoshop derslerine devam ediyorum. Sizlere çok kolay bir yüz değiştirme işlemi anlatacağım. Örneğin elinizde tam istediğiniz duruşa sahip bir insan fotoğrafı var fakat yüzünü değiştirmek istiyorsunuz.

Öncelikle üzerinde çalışacağımız  aşağıdaki fotoğrafları  önce üzerlerine tıklayıp büyün, sonra sağ tıklayıp büyük boyutlu hallerini bilgisayarınıza farklı kaydedin ve Photoshop’ta açın.Gördüğünüz üzere biri şapkalı, biri normal iki erkek yüzü fotoğrafımız var.

sapkali-adam yakisikli-adam
Şapkasız olanın yüzünü, şapkalıya nakledeceğiz. Şapkasız adamın fotoğrafı açıkken, soldaki araç çubuğundan üstten 2. sekme olan “dörtgen işaretleme aracı‘nın” üzerine gelin ve farenin sol tuşuna basıp bekleyin, yanda çıkan diğer seçenekler arasından oval seçim aracını seçin.

Yukarıdaki geçiş yumuşatma değerini de 20 yapın. Sonra aşağıdaki örnekte olduğu gibi dikey bir elips halinde adamın yüzünü seçin. Elips tuval dışındaki alanlara çıkabilir sorun değil. Önemli olan kaşları, gözleri kesmeden alabilmek.

photoshopta-yuz-nakli-secim
Seçimimizi yaptıktan sonra, soldaki araç paletinden taşıma aracını seçiyoruz (kısayolu v). Ardından seçtiğimiz alana farenin sol tuşuna basarak tıklıyor ve tuşu bırakmadan fareyi çekerek resimi diğer sekmedeki şapkalı adam fotoğrafının üzerine bırakıyoruz.

Boyutunu ayarlamak için Ctrl+t’ye basıyoruz ve shift’e basılı tutarak mausun sol tuşuyla köşesinden tutup aşağı çekerek küçültüyoruz. Shift’e basmamızın sebebi, fotoğrafı orantılı biçimde küçültmek. Küçültme işlemini göz kararı yapıyoruz.

yuz-degistirme-kucultme

Taşıma aracıyla yakışıklı adamın yüzünü uygun biçimde konumlandırıyoruz. Fakat gördüğünüz gibi vücudunun diğer kısımları görünüyor. Şimdi yapacağımız şey, silgi aracıyla işimize yaramayan kısımları silmek.

Soldaki araç çubuğundan Silgi aracını seçiyoruz. (Kısayolu E) Yukarıdan boyutunu ve ayarlıyoruz. Muhtemelen 36 yazan rakamın yanındaki ok’a tıkladığınızda açılacaktır. 36’yı 80 yapın, Sertliği tamamen kapatınve aşağıdan yumuşak bir uç seçin.

Sonra adam fotoğrafının üzerine gelerek taşan kısımları dikkatlice silin. Bunu yaparken yavaş ve dikkatli olun.Yüz kenarındaki keskin hatları kulaklar ve boyun da dahil olmak üzere iyice silin.

yuz değiştirme silme
Yüz hattı iyice kaynaşınca,soldaki araç paletinden damla biçimindeki bulanıklaştırma aracını seçiyor ve kenarların üzerinden bir kere de bununla geçiyoruz. Böylelikle hatlar daha doğal görünüyor.
.

Renk yollarını ve ayarlarını sizin için yazıyorum.

Görüntü>Ayarlamalar> Parlaklık/Kontrast > Parlaklık -14
Görüntü>Ayarlamalar>Ton ve Doygunluk>Doygunluk +31

Son olarak sırasıyla Ctrl+Alt+Shift+S ‘ye basarak web için kaydetmeyi unutmayalım.

İşte sonuç;

Sağdaki popstar Tarkan’ı mı andırdı sanki azıcık? 🙂

photoshopta-yuz-nakli

  1. Merhabalar size istediğiniz kadar ücret versem benimde fotoğrafımı başka bir fotoğraf ile birleştirebilir misiniz eğer yapabilirsiniz size nerden ulaşabilirim

    1. Merhaba. Artık böyle işleri yapmıyorum. Fakat Facebook grafikerler grubunda yapacak birini bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir