YAPAY ZEKA ÇİZİM ÇALIŞMALARIM – AI ART

Dall.E-2 ve Midjourney platformlarındaki yapay zeka çizim tecrübelerim ve ai art çalışmalarım

Selam dijital alemin vatandaşları. Uzun bir zamandan sonra yeniden elime klavye alarak blog yazısı giriyorum. Kelimelere dans ettirmeyi özlemişim.  Evet bu fazla iddialı oldu ama var bizim de kendi çapımızda bir şeklimiz.  🙂  Bu yazımda yapay zeka tabanlı görsel oluşturma platformları olan Midjourney ve Dall.E-2 ile ilgili tecrübelerimden bahsedeceğim ve yaptığım çalışmaları paylaşacağım. Öncelikle bu noktaya nasıl geldiğimizi bir özetleyeyim.

2017 yılından beri çevrimiçi olan bir web sitesi var. Adı WILL ROBOTS TAKE MY JOB?.  Yani  ROBOTLAR İŞİMİ ELİMDEN ALACAK MI?. Bu sitedeki arama alanına mesleğinizi yazdığınızda size mesleğinizin yapay zeka veya robotlar tarafından ele geçirilme olasılığını yüzdelik dilim halinde gösteriyor.  Bu hesaplamayı belirli kriterleri kullanarak yapıyorlar. Bu sitede Grafik Tasarım mesleğine baktığımızda yapay zeka tarafından ele geçirilme olasılığı %4 görünüyor. Çünkü bu mesleği iyi biçimde yapabilmek için özgün olmak, yüksek sosyal algıya ve sanatsal bakış açısına sahip olmak gerekiyor. Siteye göre bu özellikler bir yapay zeka’da bulunamaz.  Çok acı ama bu web sitenin basit hesaplama algoritması yanılıyor.

Son yıllarda özellikle yapay zeka tabanlı görüntü işleme alanında hızlı ilerleme ve etkili sonuçlar gözlemliyoruz.  Google Imagen, Dall.E-2 ve Midjourney platformları, kelime odaklı basit tanımlamalarla harika görseller oluşturuyor. Sadece neyi görmek istediğinizi yazmanız yeterli.  Bu platformlarda çok pratik yaptığınızda ve komut deneyiminizi arttırdığınızda, yani yapay zekanın algı biçimini daha iyi anladığınızda muhteşem tasarımlar oluşturabiliyorsunuz. Yağlı boya tablolardan 3 boyutlu karakterlere, fantastik figürlerden, gerçekçi görüntülere kadar geniş bir yelpazede ve farklı stillerde çıktı elde edebiliyorsunuz. Ek olarak daha fazla insan kullandıkça ve farklı şeyler denedikçe bu platformlar yeni şeyler öğrenerek kendilerini geliştiriyorlar ve her geçen gün daha iyi hale geliyorlar.

Yapay zeka tam olarak ne zaman tasarımcıların yerine geçer bilmiyorum ama, ben bir tasarımcı olarak yapay zekadan faydalanmaya başladım. Çünkü çizerek, tasarlayarak, oluşturarak saatler, günler, haftalar sürecek çalışmaları bu platformlar sayesinde birkaç dakikada tamamlayabiliyorum.  İşte yapay zeka platformlarında oluşturduğum görseller. (Görsellerden sonra bunları nasıl yaptığıma ilişkin bilgileri paylaştığım Youtube videolarım bulunuyor.)

MidJourney Yapay Zeka Çizim Çalışmalarım – AI Art

Dall.E-2 Yapay Zeka Çizim Çalışmalarım – AI Art

 YAPAY ZEKA ÇİZİM İLE İLGİLİ YOUTUBE VİDEOLARIM

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir