2023 Yılı Film Önerileri

2023 yılı film önerileri makalesiyle karşınızdayım.  İşte 2023 yılının sonlarında vizyona giren – girecek ve yıl bitmeden izlenmesi gereken filmler.

Testere 10

testere 10 - saw x
testere 10 – saw x

2023 yapımı “Testere 10” filmi, serinin kronolojik olarak ilk filmiyle ikinci filmi arasında geçen olayları konu alıyor. Filmde, ilerlemiş bir kanser hastası olarak gördüğümüz John Kramer, deneysel ve çok riskli bir ameliyat için Meksika’ya doğru yola çıkar. Oysa kansere tedavi amacıyla girdiği bu ameliyat tamamen düzmecedir ve en savunmasız anında dolandırılmıştır.John, bu dolandırıcılık sonucunda intikam almak için harekete geçer. Kendi yöntemleriyle, kendisini dolandıranları deneysel ameliyatın bir parçası olarak tasarladığı tuzaklarda sınamaya karar verir.

Filmin başrollerinde Tobin Bell, Shawnee Smith, Synnøve Macody Lund, Renata Vaca, Octavio Hinojosa, Steven Brand ve Michael Bolshewsky yer alıyor. Filmin yönetmenliğini Darren Lynn Bousman üstleniyor.


Dolunay Katilleri

Dolunay Katilleri
Dolunay Katilleri

2023 yapımı “Dolunay Katilleri” filmi, 1920’lerde Oklahoma’da meydana gelen ve FBI’ın kuruluşuyla sonuçlanan Osage Kızılderili cinayetlerini konu alıyor. Film, 20. yüzyılın başında arazilerinde çıkan petrol, Amerikan yerlisi Osage Halkı’na servet kazandırarak onları bir gecede dünyanın en zengin insanları haline getirir. Bu zenginlik, Osage halkını hedef alan beyaz tüccarları ve katilleri de cezbeder. Osage halkının zenginleşmesi, Oklahoma’nın yerli olmayan nüfusu arasında bir kıskançlık ve nefret dalgası yaratır. Bu gruplar, Osage halkının servetini ele geçirmek için komplolar kurar ve cinayetler işler. 1920’lerin ortalarında, Osage halkının 24 üyesi gizemli bir şekilde öldürülür. Bu cinayetler, FBI’ın henüz kuruluş aşamasında olduğu bir dönemde gerçekleşir. FBI, cinayetleri soruşturmak için genç bir ajan olan Tom White’ı görevlendirir. White, Osage halkına karşı işlenen cinayetleri çözmek için mücadele eder. Film, White’ın cinayetleri çözmek için yürüttüğü zorlu soruşturmayı ve Osage halkının adalet için mücadelesini anlatıyor. Filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio, Jesse Plemons ve Lily Gladstone yer alıyor. Filmin yönetmenliğini Martin Scorsese üstleniyor.


 

The Marvels

the marvels filmi 2023
the marvels filmi 2023

The Marvels, Carol Danvers, Kamala Khan ve Monica Rambeau’nun yer aldığı bir Amerikan süper kahraman filmidir. Marvel Studios tarafından üretilen ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından dağıtılan film, Marvel Sinematik Evreni’nin (MCU) 31. filmidir. Filmin yönetmenliğini Nia DaCosta üstlenirken, senaryosunu Megan McDonnell kaleme aldı.Filmin konusu, Kamala Khan’ın Ms. Marvel olarak yeni güçlerini keşfetmesini ve Carol Danvers’ın yardımıyla dünyayı kurtarmak için Monica Rambeau ile bir araya gelmesini konu alıyor.


Wonka

wonka filmi 2023
wonka filmi 2023

Film Willy Wonka‘nın gençlik yıllarında, babasının çikolata fabrikasını devralmak için Londra’ya gelmesini konu alıyor. Wonka, fabrikanın gizliliklerini öğrenmek ve kendi çikolatasını yaratmak için yola çıkar. Yolculuğu sırasında, Umpa Lumpa’larla tanışır ve onlardan çikolata yapmayı öğrenir.


Kuru Otlar Üstüne

kuru otlar üstüne filminin resmi
kuru otlar üstüne

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ve senaryosunu Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile birlikte yazdığı 2023 çıkışlı bir Türk dram filmi olan Kuru Otlar Üstüne, 29 Eylül 2023 tarihinde vizyona girecek. Film, Doğu Anadolu’nun ücra bir köyünde zorunlu görev yapan Samet adlı bir öğretmenin, meslektaşı Kenan ile birlikte iki kız öğrenci tarafından asılsız bir şekilde tacizle suçlanmasını konu alıyor.

Filmin başrollerinde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici yer alıyor. Celiloğlu, Samet karakterini başarıyla canlandırırken, Dizdar da Samet’in hayatına giren Nuray karakteri ile izleyiciyi etkiliyor. Ekici ise Kenan karakteri ile filmin gerilimini artırıyor.

Film, 75. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Merve Dizdar’a kazandırdı. Film, ayrıca Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında ödüle aday gösterildi.

Kuru Otlar Üstüne, Nuri Bilge Ceylan’ın usta yönetmenliğine ve güçlü oyuncu kadrosuna sahip bir film. Film, 29 Eylül 2023 tarihinde vizyona girecek.


Öldüm Bittim

öldüm bittim
öldüm bittim

Öldüm Bittim, hastalık hastası olan bir adamın hayatına odaklanıyor. Sıradanlık ve özgünlüğü kişiliğinde birleştiren Mehmet, hastalık hastası olan biridir. Onun hayatı, bir köpeği sevmek isterken köpeğin elini ısırmasıyla bambaşka bir hal alır. Kuduz olacağını düşünüp panik atak geçiren Mehmet hastaneye kaldırılır. Vizitedeki doktorların başka bir hastanın öleceği üzerine yaptığı konuşmayı kendi üzerine alan Mahmet, bir haftalık ömrü kaldığını düşünerek, ölüme hazırlık yapmaya başlar. Öldüm Bittim Filminin Oyuncuları, Ayhan Taş, Arzu Yanardağ, Burcu Özçelik, Kutsal Kaynak.


Cehennem Melekleri 4

cehennem melekleri 4
cehennem melekleri 4

Sylvester Stallone, Jason Statham, Dolph Lundgren, 50 Cent, Megan Fox, Andy Garcia, Tony Jaa, Eddie Hall, Sheila Shah, Jacob Scipio ve Levy Tran gibi yıldızların yer aldığı Cehennem Melekleri 4, 22 Eylül 2023 tarihinde vizyona girdi.

Film, Cehennem Melekleri serisinin dördüncü filmi ve Cehennem Melekleri 3’ün devamı niteliğinde. Filmde, Barney Ross ve ekibi, büyük bir özel orduyu komuta eden bir silah tüccarı olan Conrad Stonebanks’i durdurmak için bir görev üstleniyor.

Cehennem Melekleri 4, aksiyon filmleri tutkunları için tam bir hazine. Film, aksiyon sahneleri, komik diyalogları ve güçlü oyuncu kadrosu ile izleyiciyi ekrana kilitliyor.


Çok Aşk

çok aşk filmi

Çok Aşk filmi, korsan film satıcılığı yapan Coşkun’un hikayesini anlatıyor. Coşkun, bir yandan aşkı Ayla’nın peşinden koşarken bir yandan da sinema tutkusunun peşinden gitmeye çalışır. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini başrolde de yer alan Hasan Can Kaya üstlenirken oyuncular arasında ise Büşra Pekin, Tevhide Şebnem Sönmez ve Barış Yıldız yer almaktadır.


Adalet 3 Son

adalet-3-the-equalizer
adalet-3-the-equalizer

Adalet 3: Son, 1 Eylül 2023 tarihinde vizyona giren, Antoine Fuqua tarafından yönetilen, Denzel Washington, Melissa Leo, Bill Pullman, Pedro Pascal, Orson Bean, Ashton Sanders ve Harris Yulin’in oynadığı Amerikan aksiyon gerilim filmidir. The Equalizer serisinin üçüncü filmidir. Filmde, Robert McCall, Güney İtalya’da emekli bir hayat sürmektedir. Ancak, İtalyan mafyasının genç bir kadını kaçırdığına tanık olur. McCall, onu kurtarmak için harekete geçer ve kendini mafyayla karşı karşıya bulur. Film, McCall’ın geçmişine ve geçmişinden gelen travmaya da değiniyor. McCall, bir zamanlar hükümet için çalışmış bir suikastçıdır ve geçmişindeki eylemlerden dolayı suçluluk ve pişmanlık duymaktadır. Bu, McCall’ın karakterinin daha karmaşık ve çok boyutlu bir portresini çiziyor. Adalet 3: Son, eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler aldı. Washington’ın performansı ve filmin aksiyon sahneleri özellikle övüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir