21 EKİM 2015 GELECEĞE DÖNÜŞ GÜNÜ !

21 EKİM 2015

Bugün çocukluğumuzdan beri sayısız kez izlediğimiz 1989 yapımı Geleceğe Dönüş filminin 2.’sinde Marty McFly ve Dr. Emmett Brown’un zaman makinesiyle 1984 yılından 31 yıl sonrasına, yani 2015 yılına gittikleri gün.  Filme göre 31 yıl, vizyon tarihine göre ise 26 yıl önce geleceğe geçtikleri tarih bugün: 21 EKİM 2015.

gelecege-donus

DELOREAN’I UNUTMAK MÜMKÜN MÜ?

Filmdeki ana karakterlerden olan Dr. Emmett Brown’un zaman yolculuğu için modifiye ettiği Delorean marka araç, bizim 80 kuşağı için hala hayranlık kaynağıdır.  Doktor ve Martin McFly  filmde o Delorean marka araç ile 1984 yılından 21 Ekim 2015 yılına geçtiler.  Bu zaman yolculuğu günümüzde de konuşulmaya devam ediyor. Öyle ki bugün için “www.october212015.com” uzantısıyla bir internet sitesi bile açıldı.

delorean

GELECEĞE DÖNÜŞ’E GÖRE 2015’TEKİ GELİŞMELER

Geleceğe Dönüş serisinde 2015 yılı için pek çok öngörüde bulunulmuştu. Biz de hep 2000’li yılların benzeri biçimde yaşanacığını düşünürdük. Geçen 29 yılda bu öngörülerin çoğu gerçekleşmedi.

 

ROBOT İSTASYONLAR

Filmde 2015 yılında insan yardımı olmadan çalışan robo-istasyonlardan benzin alınabiliyordu. Fakat günümüzdeki benzin istasyonları eskilerinden pek de farklı değil.

robot_5923

 

JAWS SERİSİ 4’TE KALDI

Filmde Marty, Jaws’ın 19.  serisinin film afişini görüyordu. Aslında bu Jaws serisine ve izleyicilerin Jaws tutkusuna yönelik bir eleştiriydi. Fakat Jaws serisi için bugüne dek sadece 4 film çekildi.

jaws_9912

OTOMATİK AYAKKABI!

Marty`nin 2015 yılında giydiği ayakkabasının bağcıkları otomatik olarak ve ayağın büyüklüğüne göre kendini optimize ederek bağlanıyordu. Bu özellikte bir ayakkabı henüz icat edilmedi.

automatic- shoe

UÇAN ARABALAR NEREDE?

Filmde bizi en çok heyecanlandıran unsurlardan biri de uçan arabalardı. Fakat otomobil teknolojisi hala 4 teker üzerinde ilerliyor.  MÖ 3.500’lerde tekerleği bulan atalarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. 🙂

ucan-arabalar

 

NANOGÖZLÜK

Çılgın bilim insanı Dr. Emmett Brown, araç kullanırken bu nanogözlükleri takıyordu. Bugün araç kullanırken çoğumuz güneş gözlüğü takıyoruz.  Google Glass piyasaya sürüldü ama hala istenilen performansı ve yüksek satış miktarını yakalayabilmiş değil.

nano-gözlük

UÇAN KAYKAYLAR HALA GELİŞTİRİLİYOR

Filmdeki gençler Hoverboard isimli uçan kaykaylar kullanıyordu. Günümüzde ise bu teknoloji geliştirilmeye çalışıyor. Zamanımızın uçan kaykayı şimdilik ortalama 1 dakika 30 saniye havada kalabiliyor.

Filmdeki uçan kaykaylar;

ucan-kaykay

Günümüzde geliştirilen uçan kaykay;

 

ARTIK KISA MESAJ VE SOSYAL MEDYA VAR !

Marty McFly  patronuyla atışmış ve kovulduğuna ilişkin mesajı  yazıcıdan çıkan kağıt üzerinde görmüştü. Artık hemen hemen her türlü gerekli-gereksiz iletiyi kısa mesaj ya da facebook messenger, whatsapp gibi sosyal medya platformlarından alıyoruz.

back-to-future-fax

Geleceğe Dönüş serisinin birçok öngörüsü henüz gerçekleşmemiş olsa da, bugün teknolojiye yön veren 80 kuşağına bilim-kurgu ile vizyon kazandırdığı tartışılmaz bir gerçektir. Günümüzde maalesef gelecek kuşaklara heyecan aşılayan böyle kült yapımlar göremiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir