Bİr Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Bu yazımda”bir web tasarım nasıl olmalı?” sorusuna cevap sunmaya çalışacağım.  Tabi bu soruyu hem tasarımcılar hem de web tasarım yaptırmak isteyenler açısından ele alacağım.

Web Tasarımcı için…

Bana göre bir web tasarım herşeyden önce kesinlikle “özgün” ve “orjinal” olmalı. Diğer siteleri kopyalayanlar  “tasarımcı”  değil, “uygulamacı” dırlar.

Tasarımcıdan izler taşımalı. Firmalar için “marka” ne kadar önemliyse, tasarımcı için de kendi ismi o kadar önemlidir. İsmimiz markamızdır. Eğer işimizde başarılıysak, bu tasarım yaptığımız kurumun kimliğine de olumlu katkı sağlar. Bu yüzden ismimizi tasarımlarımızın alt bölümlerine mutlaka eklemeliyiz.  Tıpkı bir ressamın resme, bir modacının etikete eklediği gibi.

Güncel trende uygun, ahenkli, temiz ve kullanışlı olmalı. Tıpkı moda trendleri gibi web trendleri de her yıl biraz daha değişir ve eklenen yeni tekniklerle gelişir. Tasarımcı bu yenilikleri takip etmeli, geliştirmeli ve uygulamalıdır.

Ahenk, renklerin ve stillerin uyumudur. Net bir şablonu yoktur. Kimileri 3 ana renk dışına çıkılmaması gerektiğini savunurken kimileri de aynı tonlarda çok sayıda farklı rengin de kullanılabileceğini düşünür. Yani bu tamamen size kalmış bir durum. Çalışmanıza baktığınızda içinize sinmeyen birşeyler varsa ahnegi tutturamamışsınız demektir. Böyle durumlarda tek çare düzenleme varyasyonları uygulamak olmuyorsa baştan başlamaktır.

temiz-web-tasarim

Temiz tasarım”  sütun ve satır aralıklarının orantılı olduğu, renklerin uyumlu biçimli kullanıldığı, yazıların okunaklı, resimlerin sade ve farkedilir biçimde uygulandığı çalışmalardır. Yani web sitede kullanılması gerekli öğeler dışındaki hiçbirşeye yer verilmemektedir. Özellikle bu tarz batı ülkelerinde oldukça fazla talep görmektedir. Ülkemizde ise müşterilerin “biraz daha mı süslesek?” yaklaşımıyla mahvettikleri akımdır. 🙂

Tasarımın kullanışlı olması, işi talep edenin kitlesinin web siteyi kolaylıkla anlamasına ve kullanmasına olanak sağlamaktır.  Bu durum kurumsal sitelere, kişisel sitelere,  e-ticaret sitelerine vb. farklı konulardaki sitelere göre değişir.

Web Tasarım Yaptırmak İsteyenler İçin…

Kurumsal kimliği yansıtmalı. Firmanızın faaliyet konusuna ve sektördeki konumuna göre kurumsal kimliğini ön plana çıkarmalı. Bunu da “güçlü” biçimde yapmalı. Logonuza ve kurumsal renklerinize göre tasarlanmış olmalı.

web-tasarim-kurumsal-kimlik

Ucuz olmamalı. Çok ucuz hazır siteler, ya da tasarımlar Çin malı oyuncaklar gibidir. Lakin siz oyuncak değil firmanızı web dünyasında temsil edecek bir tasarım istiyorsunuz. Bu yüzden seçiminizi genel ve ucuz değil özel ve optimal fiyatlı tasarımlardan yana yapmalısınız. Aksi takdirde yaşayacağınız sıkıntılar sizi tekrar masrafa sokacaktır.

Google Seo’ya uygun olmalı. Web siteniz sizinle aynı işi yapan binlerce web sitenin bulunduğu bir havuza girecek.Rakiplerinizi geride bırakarak ilk sayfada listelenmesi  çok önemli.  Bunun için size yüksek seo puanı garantisi veren kişilerle çalışmalısınız.

Trende uygun olmalı. Trend sizin algı biçiminizden çok farklı olabilir. Siz belki hala eski stil web siteleri gibi bir site hayal ediyorsunuz. Fakat bu 0 km araç alacak birinin 10 yıl öncesinin araç modellerine bakmasına benzer.  Bu yüzden site talep etmeden önce trendleri araştırın ya da tasarımcınıza güveniyorsanız tamamen onun ellerine bırakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir