BITCOIN NEDİR, NEREDEN NASIL SATIN ALINIR?

Bitcoin Nedir?

Sadece 2017 yılında yüzde 400 yükselen Bitcoin, yaklaşık 10 yıl önce Satoshi Nakamato tarafından deneysel olarak yaratılmış bağımsız dijital para birimidir. M.Ö. 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından bulunan ve hala hemen hemen aynı şekliyle kullandığımız çağdışı fiziksel paranın yeni versiyonu (v2) olarak da tanımlayabiliriz.(Satoshi Nakamato adının bir takma isim olduğu ve Bitcoin’i yaratan kişinin gerçek kimliğinin o ya da bu şahıs olduğu hakkında pek çok asılsız iddia ortaya atılmıştır. Bu iddialar Newsweek sitesinin 2014 yılında ” Bitcoin’in Arkasındaki Yüz” başlığıyla yayınladığı haberi sonrasında çürümüştür. Çünkü 1975 doğumlu, Japon asıllı Nakamato’nun fotoğrafı yayınlanmıştır.)  Bitcoin en azından şimdilik  devletlerden, hükümetlerden, ırklardan, bankalardan, ekonomik derebeylerinden ve vıcık vıcık siyasetçilerden tamamen bağımsızdır. (Daha iyi anlamak için konunun sonundaki videoları izleyebilirsiniz.)

Satoshi Nakamato
Satoshi Nakamato

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin’i üretebilir ya da hali hazırda üretilmiş olanları, bitcoin borsalarından kullandığınız para birimi karşılığında (tıpkı dolar ve euro alır gibi) satın alabilirsiniz. Bu borsalarda coinlerinizi tutacağınız dijital cüzdan hesabınız da açılmaktadır.  Hesabınız tüm ülkelerde kullanılır ve offline hesabınıza kimse müdahale edemez. İsviçre bankalarından daha güvenlidir. 1 Bitcoin bu yazıyı kaleme aldığım tarihte 38.000 TL’dir. Fakat düşük bütçelere de Bitcoin’in bölünmüş miktarlarından satın alabilirsiniz. 1 Bitcoin’den daha küçük miktarlara satoshi denir ve en küçük birimi 0.00000001’dir.

 

Bitcoin Nereden Satın Alınır?

Bitcoini en kolay BTCTurk, Paribu ve Koinim gibi yerli coin borsalarından kredi kartı ya da havale ile alabilirsiniz.

BTCTURK
Bitcoin  işine ilk giren sağlam ve yerli bir borsa.  Grafiği ve mobil uygulaması bulunuyor. Kredi kartı yada  havale ile Bitcoin ve Ethereum alıp satabiliyorsunuz.  Üye olmak ise hem zahmetli hem de uzun zaman alıyor.  Onaylı üye olabilmeniz için arkalı önlü kimlik fotoğrafınızı, isminize düzenlenmiş bir faturanın fotoğrafını ve elinizde dilekçe ve nüfus cüzdanınızla çekilmiş bir fotoğrafınızı sisteme yüklemeniz gerekiyor.  Üyelik onayı için en az 2 gün beklemeniz gerekiyor. Bazen bu süre 4-5 güne çıkabiliyor. İşlem yapmak için hesabınıza yüklediğiniz TL’nin onaylanması da en az 1 gün sürüyor. Yani önceden üye değilseniz ve bir yükseliş öngördüyseniz sisteme giremeden fırsatı kaçırabilirsiniz.  BTCTURK bu yönüyle oldukça sıkıntılı fakat devlet kurumu gibi güvenilir bir yapı. Öyle ki 2016 yılında yasal bir mevzuat gereği çalışması durdurulduğu halde üyelerinin tüm bakiyelerini geri ödemiştir.
PARİBU
Türkiye’deki en yüksek işlem hacmine sahip online Bitcoin borsası. Sadece Bitcoin alınıp satılabiliyor ve sisteme para yüklemeyi havale ile yapabiliyorsunuz. Grafiği ve mobil uygulaması yok ama üyelik ve bakiye onayınız 1 saat içinde yapılıyor ve hemen siteme girerek işlem yapmaya başlayabiliyorsunuz. Üstelik üye olurken sizden “kişisel veri” niteliği taşıyan belge ve bilgiler de istemiyor. Komisyon oranı da diğerlerine göre daha düşük.  Ben Paribu’da işlem yapıyorum ve memnunum. Size de tavsiye ederim.

KOİNİM
Bitcoin ve Litecoin alıp satabildiğiniz başka bir Türk borsası.  Üyelik süreci BTCTURK’te olduğu gibi zahmetli ve sizden önemli kişisel veriler istiyorlar.  Parayı havale ile yatırabiliyorsunuz.

 

Bitcoin nasıl bozdurulur satılır?

Dijital cüzdanınızdaki Bitooinlerinizi üye olduğunuz bu online borsa sitelerinde kolaylıkla bozdurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken satış emri vermek. Bitcoinleriniz TL’ye dönüştükten sonra isterseniz yeniden Bitcoin alabilir ya da banka hesabınıza havale edilmesini isteyebilirsiniz. Paribu’da paranızın hesabınıza yatması yaklaşık 1 saat sürerken diğer borsalarda ise 2-3 günü bulabiliyor.

 

Bitcoin ne kadar?

bitcoin ne kadar
bitcoin ne kadar

1 Bitcoin bu yazıyı hazırladığım gün 39.750,00 TL değerine ulaştı. Bitcoin 24 saat içinde yüzde 10 civarında değer kazandı ve değerini 9000$’ın da üstüne çıkardı. Bu yükselişin sebebi; 2 ay önce CEO’su tarafından Bitcoin’i ”dolandırıcılık” olarak değerlendiren  ABD merkezli uluslararası bankacılık ve finans şirketi JPMorgan Chase‘in  Bitcoin vadeli işlemlere olanak sağlayabileceğini açıklanması ve  CME Group, MAN Group gibi finans devlerinin Bitcoin’i yatırım aracı olarak değerlendirmesinin beklenmesi. Bitcoin’in 2017 sonunda 11000$‘ın üzerine çıkacağı öngörülüyor.

 

Bitcoin Türkiye’de yasal mı?

BDDK’nın sitesinde Bitcoin’in yasal olup olmadığına dair bir bilgi yok.  Özetle kapı gelişmelere karşı açık bırakılmış. Sadece şöyle kısa bir açıklama var. Bitcoin hesapları herhangi merkezi ve yasal bir kuruluşa bağlı olmadığından birisine yanlışlıkla Bitcoin transfer ederseniz, Bitcoin hesabınızı çaldırırsanız, Bitcoin yüzünden talihsiz bir durum yaşarsanız devletten yardım alamazsınız.

 

Bitcoin’i Resmi Olarak Kabul Eden Ülkeler Hangileri?

Bitcoin’i tanıyan ülkeler; ABD, Danimarka, İsveç, Güney Kore, Hollanda, Finlandiya, Kanada, İngiltere ve Avusturalya’dır. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseyev, ise Bitcoin’i yasallaştırmayacaklarını ama yapılan işlemleri de yasaklamayacaklarını belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir