BUGÜN WEB’İN HAYATIMIZA GİRİŞİNİN 25. YILI !

HTML işaretleme dilini geliştiren İngiliz bilim insanı Sir Tim Berners-Lee, 25 yıl önce bugün, uzun zamandır üzerinde çalıştığı World Wide Web‘i halkın kullanımına açtı. 1991 yılında ilk ağ tarayıcısını geliştirdi, 6 Ağustos 1991 tarihinde ilk web sitesini yayınladı ve 23 Ağustos 1991 gününde de www ortamını  farklı lokasyonlardan erişilebilir hale getirdi.

Tim Berners-Lee web’in babası olarak kabul edilir.  1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C’yi kurmuştur, halen de başkanlığını yapmaktadır.

İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi tarafından sör (sir) unvanı verilmiştir.

Günümüzde, geliştirdikleri platformların etinden sütünden para kazanmak için kullanıcılara türlü kısıtlamalar getiren geliştiricilerin askine Tim Berners-Lee, web’i “kar amacı gütmeksizin” oluşturmuş ve insanlığın hizmetine sunmuştur.  Hala da geliştirmek için çaba sarfetmektedir.  Güzel insandır, candır…

İlk web site
İlk web site

BERNERS-LEE’DEN UYARI !

Berners-Lee, bir yıl önce yaptığı açıklamada tüm kullanıcıları öne çıkmaya ve ağ tarafsızlığını korumaya da davet etmişti. Bu konuda biran önce dijital haklar bildirgesi hazırlanması gerektiğini söylemiş ve bunun ancak halkların hükümetlere yapacağı baskılar sayesinde gerçekleşebileceği uyarısında bulunmuştu.

Berners-Lee internetin gözetleme hissi duyulmadan kullanılabilecek bir ortam olması gerektiğini savunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir