BURSA’DA İSKENDER KEBAP NEREDE YENİR?

Bursa’da İskender Kebap Nerede Yenir?  sorusuna yaklaşık 30 yıldır Bursa’da yaşayan biri olarak, tecrübelerim doğrultusunda cevap vereceğim.  Böylelikle siz de Bursa ziyaretinizde doğru restaurant seçimini yapabileceksiniz. Bu şehirde yaşamanın en güzel yanlarından biri de canın istediği zaman iyi ve “orjinal” bir İskender Kebap yiyebilmek. Size tavsiye edeceğim Kebapçı İskender mekanları var.  Fakat bu mekanlardan bahsetmeden önce kebabın tarihine kısaca bir göz atalım.

İskender Kebap Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu kebabın ortaya çıkışıyla ilgili birçok söylenti var. Hatta kimileri kebabın adının Büyük İskender’den geldiğini dâhi söylemiş. İlginç bir efsane olsa da gerçeği yansıtmıyor. Çünkü bu kebap adını Büyük Helen imparatorundan değil Mehmet oğlu İskender’den almakta.

iskender kebabın tarihçesi
İskender Kebabın Tarihçesi

Yıl 1867. İskender Bey henüz çocuk yaşlardayken ailesinin işlettiği kebapçıda çalışıyor. Fakat kebabın hem yapılış şeklini hem de  lezzetini yeterli bulmuyor. Çünkü o dönemde kuzu bir ocağın üzerine yatırılıp pişiriliyor , etin her tarafı eşit derecede pişmiyordu. Ayrıca yağların ocaktaki közlere damlamasından dolayı çok fazla duman çıkıyor, etin lezzetli bölümlerinin müşterilere paylaştırılması da zor oluyordu.  Tüm bu olumsuzlukları gidermeyi amaçlayan Mehmet oğlu İskender, girişimci zekasıyla bir çözüm bulmayı başarıyor ve sadece işletmesini geliştirmekle kalmayıp, Türk mutfağına da dünyaca ünlü bir yemeği hediye ediyor.

İskender Bey’in bulduğu çözüm; eti yatay olarak değil dikey olarak pişirmek ve çevirmek. Bu sayede et hem kendi yağında pişiyor hem de ateş her yere eşit biçimde ulaşıyor. Ancak pişen eti yaprak olarak kesince farklı bir tada sahip olduğunu da keşfetmiş. Bu şekilde yapılan kebap “İskender’in kebabı” olarak tanınmış ve günümüze kadar ulaşmış. İskender Bey hem adını alan kebabın hem de bugün dünyanın hemen her yerinde kullanılan dikey ocağın mucididir.

İyi İskender Kebap Nasıl Olur?

İskender kebap, tarifi kolay olup yapması ustalık gerektiren nadir yemeklerden biri. Tıpkı minimalist bir sanat eseri gibi. Şöyle de diyebiliriz; herkes İskender yapabilir ama herkes lezzetli İskender yapamaz. Çünkü iyi bir şekilde yapmak için malzeme seçiminden sosun kıvamına pek çok şeye kadar dikkat etmek gerekiyor.

Mesela sosun kıvamı oldukça önemli. Kullanılan domates sosunun krema kıvamında olması gerekiyor. Ayrıca, et ve sos ne kadar iyi olursa olsun marketten alınan ucuz bir yoğurtla servis ettiğinizde yediğiniz şey iskender kebap değil et dönerli bir bulamaç olur. Kebabın yanında servis edilen yoğurdun kıvamlı olması gerekir.

Bursa'da İskender Kebap Nerede Yenir?
Bursa’da İskender Kebap Nerede Yenir?

Bursa’da İskender Kebap Nerede Yenir?

Eğer benim gibi damak tadına düşkün biriyseniz ve bu tür detaylara dikkat ediyorsanız, İskender İskenderoğlu ve Evlatları markasına ait restaurantlarını tercih etmelisiniz.  Bu restaurantlardan biri Bursa Endülüs Park AVM’de diğeri ise Bursa Meridyen AVM’de bulunmaktadır.   Üstelik bu muhteşem lezzet için Bursa’ya gelmeniz de şart değil. Aynı markanın İstanbul’da Ataşehir Ağaoğlu MY Office,  Bağdat Caddesi ve Kadıköy Rıhtım Caddesi’nde de restaurantları bulunmaktadır.

Kebapçı İskender Şubeleri: www.iskenderiskenderoglu.com.tr/subelerimiz

Kebapçı İskender Endülüspark AVM Şubesi
Kebapçı İskender Endülüspark AVM Şubesi

Lezzetin Adresi İskender İskenderoğlu ve Evlatları

Daha önce farklı restaurantlarda İskender yedim ancak hiç biri Kebapçı İskender’de yediğim gibi  lezzetli değildi. Bunun en büyük sebebi elbette restaurantların Mehmet oğlu İskender Bey’in  torunları tarafından işletilmesi. Kaliteden ödün vermemelerinin sebebinin bu mirası yaşatmak olduğunu düşünüyorum.

İskender skenderoğlu ve evlatları
İskender İskenderoğlu ve evlatları

Kebabın her şeyiyle mükemmel olduğunu söylemeliyim. Et iyi seçilmiş, sos tam kıvamında hazırlanmış ve yanında kıvamı bozulmayan, güzel bir yoğurtla servis edilmiş. Doğrusunu söylemek gerekirse içerinin kalabalık olduğunu gördüğümde iyi bir kebap servis edileceğinden şüphelenmiştim. Çünkü kebap ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, üzerindeki yağ soğuyup katılaştı mı kötü olur. Ama o kalabalığa rağmen yemeğim tam zamanında geldi ve serviste hiçbir problem yaşamadım.

Personelin güleryüzlü olması da ayrı bir detay. İşletme ne kadar kurumsal olsa da “aile işletmesi” prensibinden vazgeçmemiş. Gittiğiniz zaman o samimiyeti hissediyorsunuz. Eğer iyi bir iskender yemek istiyorsanız size de tavsiye ederim. Gidecek vaktiniz yoksa internet üzerinden iskender sipariş seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Paket serviste de lezzetinden bir şey kaybetmiyor.  ( Sipariş şu anda sadece Bursa içine gönderiliyor.)

Siparişi bu site üzerinden verebilirsiniz:  www.iskendersiparis.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir