DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye 

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama, marka bilinirliğini arttırmak, verilen hizmeti yada üretilen ürünü tanıtmak ve satışları arttırmak amacıyla internet, mobil vb. interaktif platformları dönüşüm odaklı olarak kullanmaktır.

Konunun teknik derinliğine inmeden önce size muhteşem bir dijital pazarlama kampanyasından bahsedeceğim

Motorsiklet markası Harley Davidson, Avusturalya’daki web site ziyaretçilerini ve dijital motorsiklet satışlarını arttırmak için 2012 yılında  “Wake up with a Harley” (Bir sabah bir Harley ile uyanmak) adında efsanevi  bir kampanya yapmıştı.

Hedef Kitle
Harley-Davidson motosikletlerinin mevcut ve potansiyel müşterileri.

Eylem Planı
Ajans 24 saatlik test sürüşü kampanyasını başlatırken, bir erkeğin bir sabah bir Harley’le uyanışıyla sona eren bir kısa filmin sadece bu sahnesini çekti. Daha sonra bu sahneyi online ortamda yayımladılar ve genç sinemacıları filme bir başlangıç bulmaya çağırdılar.

Bu çağrı hepsi de farklı başlayıp aynı sonla biten pek çok filmin ortaya çıkmasına neden oldu. •

Sonrasında ajans “The Open Road Film Festival” başlıklı bir etkinlik düzenledi. Burada ilk sekize giren filmler seyirciyle buluşturuldu. Etkinlik Avustralya’nın meşhur Bondi Beach bölgesindeki popüler bir gece kulübü olan “The Bucket List”te düzenlendi ve Avustralyalı film yıldızlarının da aralarında bulunduğu kalabalık bir izleyici kitlesi topladı.

Avustralya ve Yeni Zelanda’dan binlerce kişi online ortamda festival filmlerini izleyip en beğendiği filme, yine online ortamda oy verdi. Kısa film çekenler ve oylamaya katılanlar arasından şanslı kişilere, aralarında Harley-Davidson Iron 883 model bir motosiklet ve çok tutulan Canon kamera ve ekipmanların da olduğu çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Bu filmlerdeki Harley maceralarından etkilenen pek çok izleyici 24 saatlik test sürüşü için sıraya yazıldı.

Kampanya beklenenden ve umulandan çok fazla karşılıklı etkileşim yarattı ve en önemlisi şu iki hedefi tutturdu:

1) Harley sahiplerinin, 24 saat boyunca bir Harley’le yapılabilecekleri dramatize ettikleri ve kendilerinin çektiği kısa filmler yoluyla markalı bir içerik yaratmak,

2) Gezinti motorları sınıfındaki satışları artırmak.

 

Sonuçlar
Festival ve kampanya süresince internet sitesinin ziyaretçi sayısı: 59.383
Tekil ziyaretçi sayısı: 41.340
Sitede geçirilen toplam dakika: 33.072
İlk sekize giren filmlerin toplam görüntülenme sayısı: 10.599
Satışlarda %43 artış.

 

DİJİTAL PAZARLAMANIN FARKI NEDİR?

Dijital pazarlamanın Radyo, tv, dergi, açık hava reklamcılığı gibi geleneksel pazarlamadan farkı, yapılan çalışmalar hakkında daha hızlı veri edinebilmek, faydasını daha hızlı hesaplayabilmek, daha hızlı karar ve strateji değiştirebilmektir. Diğer bir önemli farkı ise odaklanma özelliğidir. Örneğin 30-50 yaş aralığındaki insanlara yönelik bir açık hava afişini, hemen hemen o çevredeki herkes görür. Fakat o çevrede bulunan ve afişi gören herkes 30-50 yaş aralığında değildir. Dolayısıyla bu odaklanabilen bir reklam değildir. Dijital pazarlamada ise reklamı doğrudan 30-50 yaş arasındaki insanlar odaklayabilirsiniz. Ayrıca dijital pazarlamada revizyon çok daha kolay ve masrafsızdır. Herhangi bir yanlış, ifadeyi yada görseli dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz fakat aynı şeyi baskısı tamamlanmış bir broşürde yapamazsınız. Yapsanız bile ek maliyete katlanmak zorunda kalırsınız.

 

DİJİTAL PAZARLAMANIN 4 TEMEL ADIMI NEDİR?

Dijital Pazarlama Nedir? sorusuna daha net cevap verebilmek için 4 temel adımını da ele almak gerekir. Bunlar; Elde Etme, Dönüşüm Sağlama, Ölçme ve Optimize Etme, Koruma ve Büyütme‘dir.

 

ELDE ETME

elde etme
dijital pazarlama / elde etme

Hedef kitlenin elde edilmesi için yapılan; SEO ( Arama Motoru Uyumlandırması), SEM ( Arama Motoru Reklamcılığı), SMM ( Sosyal Medya Pazarlaması), E-Mail Marketing ( E-Posta Pazarlama), Affiliate Marketing ( Satış Ortaklığı), Advertising Partnership ( Reklam Ortaklığı), Viral Marketing ( Kendi Kendine Yayılan Reklam), Online PR (Dijital itibar Yönetimi) çalışmalarıdır.DÖNÜŞÜM SAĞLAMA

dijital pazarlama / dönüşüm sağlama
dijital pazarlama / dönüşüm sağlama

Elde edilen hedef kitle ziyaretçisinin belirli bir işlemi gerçekleştirmesidir. Bu işlem bazen satın alma, bazen bir formun doldurulması, bazen teklif talebinde bulunulması vb. olabilir.ÖLÇME VE OPTİMİZE ETME

dijital pazarlama / ölçme ve optimize etme
dijital pazarlama / ölçme ve optimize etme

Hazırlanan platformların, yapılan işlerin analiz edilmesi ve geliştirilmesi sürecidir.KORUMA VE BÜYÜTME

dijital pazarlama koruma ve buyutme
dijital pazarlama / koruma ve büyütme

Elde ettiğiniz trafik ile dönüşümü koruma ve arttırma aşamasıdır. Örneğin e-ticaret mağazanızdan ürün alan bir müşterinize bir dahaki siparişinde kullanmak üzere bir indirim kuponu gönderebilir ya da alışveriş yaptıkça indirim puanı toplayabileceği bir modül sunabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş ve gruplandırılmış toplu e-postalar ile özel fırsatlar hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

DİJİTAL PAZARLAMA UZMANI NE YAPAR?

Dijital pazarlama uzmanı, yukarıda bahsettiğim sürecin uygulayıcısıdır. Diğer bloglardaki gibi analitik düşünme yetisine sahip olmalı, müşteri segmentasyonu yapabilmeli vs. demeyeceğim. Çünkü analitik düşünme dehası olmasına gerek yok. Kullandığı takip panelleri zaten bu işi yapıyor. Ona sadece bilgiyi süzmek ve önceki bilgilerle karşılaştırarak anlam çıkarmak kalıyor ki zaten bu da bir tablo gibi nettir.

 

TÜKETİCİNİN ROLÜ DEĞİŞTİ

Eskiden tüketicinin iki rolü vardı. Bunlar biri satın almak diğeri ise satın almamaktı. Bir reklamı izlediğinde ya da bir tanıtımı gördüğünde sadece bunlardan birini yapabiliyordu. İletişim ve etkileşimin kolaylaştığı günümüzde ise tüketici daha aktif bir konumda yer almaya başladı. Artık satın almasa bile sorguluyor, araştırıyor, pazarlık ediyor ve kendisini ikna edecek faydalar arıyor.  Eğer ürün ya da hizmetinizden memnun kalırsa da onu çevresine tanıtıyor ve savunuyor. Özetle tüketiciler de artık markanın bir parçası haline geldi.  Bu bakış açısıyla geliştirilen dijital pazarlama faaliyetleri de mutlak başarı sağlıyor. Konun başında bahsettiğim, satış başarısı getiren Harley Davidson kampanyası bunun en iyi örneğidir.

 

DİJİTAL PAZARLAMA NE DEĞİLDİR?

Dijital Pazarlama faaliyeti,  günlüğü 200 liralık Google reklamı ya da günlüğü 50 liralık Facebook  reklamı yayınlamak değildir. Bundan çok daha fazlasıdır.  İyi bir planlama, iyi bir kampanya fikri ile stratejisi ve dönüşüm odaklılık gereklidir.

 

NASIL DİJİTAL PAZARLAMA UZMANI OLUNUR?

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için eğitim kalitesi iyi olan kurumların kurslarına katılabilir,  ücretli ya da ücretsiz online eğitimler izleyebilir, bu konuda yazılan kitapları okuyabilirsiniz. Google destekli ücretsiz online Dijital Atölye kursuna da katılabilirsiniz.

https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye

Bu kurs ana fikri kavramanız ve temel bilgi edinmeniz için uygundur fakat kampanya yönetmeden yani vaka tecrübesi edinmeden kendinizi geliştirmeniz mümkün değil. Ürünü ya da hizmeti olan bir tanıdığınızın kampanyasını yöneterek başlayabilirsiniz.

 

youtube

Serdar SEZER

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir