EN İYİ E-TİCARET SİSTEMİ HANGİSİ?

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) resmi verilerine göre 2016 yılında Türk e-ticaret sektörünün aylık hacmi 5 milyon TL’nin üzerine çıkmış durumda. İnterneti aktif kullanan genç nesil büyüdükçe ve ekonomik özgürlüğünü kazandıkça bu oran daha da artmaya devam edecek. Hatta 2010 ve sonrasında doğan neslin büyüdüğü zaman market alışverişini dahi online olarak yapacağı ve fiziksel mağazaların çoğunun kapanacağı öngörülüyor. Peki günümüzde kullandığımız hazır sistem e-ticaret paketlerinden ve hizmetlerinden memnun muyuz? En iyi e-ticaret sistemi hangisi?

en iyi e-ticaret sistemi hangisi?
en iyi e-ticaret sistemi hangisi?

EN İYİ E-TİCARET SİSTEMİ HANGİSİ?

Piyasadaki sistemlerden genel olarak satıcılar da, müşteriler de memnun değil. Bunun sebebi her sektöre uyum sağlayacabileceği iddia edilen esnek ve ucuz sistemlerin yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Günümüzde pek çok farklı alana hitap eden e-ticaret sitesi ortak sistemler kullanıyor. Perdelik kumaş satan da, iç çamaşırı satan da, hatta bitkisel ürünleri satan da aynı sistemi, kendi sektörüne göre belli oranda kişiselleştirerek esneterek kullanıyor.  Hazır e-ticaret sistemleri aslında asla “yeteri kadar esnemez”. Sadece asgari ihtiyacı karşılar. Bu da ne satıcıya ne de müşteriye üstün bir e-ticaret tecrübesi yaşatmaz. Haliyle ziyaretçi siteden, internet üzerinden satış yapan ise işten soğur. Bu yüzden en iyi e-ticaret sistemi; ihtiyaçlarınıza uygun biçimde size özel olarak hazırlanmış ya da hiçbir detay atlanmayarak özelleştirilmiş olan sistemdir.

Özel e-ticaret sistemi hazırlatmak için yüksek bütçeleri göze almanız gerekir. Eğer iş fikriniz büyüme odaklıysa ve bütçeniz yeterliyse kendi sisteminizi yaptırmanız daha mantıklı bir yoldur. Çünkü işler büyüdüğünde hazır sistemler size yeterli gelmez ve pek çok ek maliyet ile sorun çıkarır.  Acı gerçekten bahsedecek olursak; bütçeniz yüksek değilse ve en az 1 yıl dayanma gücünüz yoksa e-ticaret alanında yüksek kazanç sağlamanız da mümkün değil. Çünkü artık bu sahada çok güçlü rakipler var.

Özel e-ticaret sistemi için bütçeniz yoksa size önerebileceğim başlıca iki sistem var;

Cs-Cart E-Ticaret Sistemi
Cs-Cart E-Ticaret Sistemi

Cs-Cart : Bu sistem Ruslar tarafından geliştirildi. Bir e-ticaret sistesinden beklediğiniz her şeyi sunuyor. Diğer sistemler kadar ismi duyulmuş olmasa da Türkiye’de hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi var. Ömür boyu lisansı 1250 TL fakat özel kurulum ve modül desteği de almanız gerekiyor.

ideasoft e-ticaret sistemi
ideasoft e-ticaret sistemi

 

Ideasoft : Kadıköyde, bir hanın içindeki küçük bir ofiste ticari hayatına başlayıp hızla büyüyen Türk sistemi. Yılların tecrübesiyle modüler yapısı üst düzey standarları yakaladı. Mevcut özellikleri kullanırsanız en uygun paket 950 TL, en pahalı paket ise 4.500 TL.  Tasarım yada modüllerle ilgili özelleştirmeye istediğinizde ekstra ücret ödersiniz.

e-ticaret uzmanı
e-ticaret uzmanı

MUTLAKA BİR E-TİCARET UZMANI İLE ÇALIŞIN

E-ticaret işi, göründüğünden daha zor ve karışık bir iştir.  Eğer bu işe ilk kez girecekseniz internetten ya da sağdan soldan edindiğiniz bilgiler sizi yanlış yollara sevk eder.  İyi bir başlangıç yapabilmek için mutlaka ( en azından Start-Up sürecinde) bir e-ticaret uzmanı‘ndan danışmanlık hizmeti alın.  İşinin ehli e-ticaret uzmanları piyasadaki hemen hemen tüm sistemleri iyi derecede bilirler, hem fiyat hem de özellik olarak en uygun sistemi önerirler, ürün girişi, verimli sistem kullanımı, dizayn vb. konularda destek vererek e-ticaret maceranızda yıllarca çabalayarak ve riske girerek elde edeceğiniz tecrübeyi size bir kalemde sunarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir