FONT AWESOME PHOTOSHOP İLE NASIL KULLANILIR?

FONT AWESOME PHOTOSHOP İLE NASIL KULLANILIR ?

Artık taşınabilir belleğimizde binlerce ikon taşımamıza gerek kalmadı. Son birkaç yıldır tasarımcılar olarak, çevrimci ikonları kullanmaktayız. Bu ikonların kodları da bulunmaktadır, böylelikle kodlama aşamasında resimlerle uğraşmayıp bu ikonların kodlarını tasarım üzerine kolaylıkla uygulayabiliyoruz.

Bu makalemizde web ikon servisleri içinde en çok tercih edilen Font Awesome‘dan ve Photoshop’ta nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz.

Öncelikle http://www.fortawesome.github.io/Font-Awesome/    adresine gidiniz. Ana Sayfada bulunan Download yazısını tıklayıp zip’li dosyayı indiriniz ve içindekileri fontları yükleyiniz.

Xp kullanıyorsanız sırasıyla; Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Görünüm ve Temalar > Yazı tipleri’ne tıklayıp dosyaları bu klasörün içine atınız.

Windows 7,8  ya da 10 kullanıyorsanız üzerlerine sağ tıklayıp “yükle” ye basınız.

Böylelikle font awesome fontlarını yüklemiş olduk. Gelelim kullanıma.

Bu iconları photoshop’ta kullanmak içinyine font awesome sitesini açıyoruz, üst menü’den icon’a tıklıyor sonra da aşağıdaki cheatsheet yazısına tıklıyoruz. Karşımıza tüm ikonlar çıkıyor.

Kullanmak istediğimiz ikonu kopyalıyor ve photoshop’u açıp, yazı aracını kullanarak bir yere tıklıyor ve yapıştır diyoruz.

Yapıştırdığımızda kare şeklinde bir simge göreceğiz. Çünkü henüz fontu seçmedik. Photoshopta font ayarı kısmına gidip fontawesome fontunu seçtiğimizde yapıştırdığımız ikon görünecektir.

Bunu bir kere yaptıktan sonra hazırladığınız ikonu kopyalayarak ve font awesome cheatsheet kısmından üzerine yeni ikonlar kopyalarak devam edebilirsiniz. Böylelikle her seferinde font seçimi yapmanıza gerek kalmaz.

Aklınıza takılan birşey olursa; bilgi@serdarsezer.com‘a mail gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir