İLGİNÇ WEB SİTELER

Günümüzde çevrimiçi (online) durumda 967 milyon website var. Bunların içindeki çalışır durumdaki 23 eğlenceli ve ilginç websitenin en ünlülerini sizin için denedim ve derledim. Başlıklara tıklayarak siteleri açabilirsiniz.

 

www.drawastickman.com

Site açıldıktan sonra episode yazan bölümlerden birine tıklayın. Sonrasında sizden bir çöp adam çizmeniz istenecek. Mause ile adamınızı çizdikten sonra alttaki done butonuna basın ve maceraya başlayın. Oyun boyunca  çizimlerinizle çöp adamınıza yardımcı olmaya devam edeceksiniz.

ilginc-websiteler1

 

www.pressthespacebar2000.com

Space tuşuna ne kadar hızlı basıyorsunuz?  Start’a tıklayın, time select bölümünden saniye seçin ve space tuşuna basmaya başlayın. İlk space tuşuna basmanız ile birlikte süre başlıyor. Süre sonunda Click to see your your score bağlantısına tıkladığınızda skorunuz eğlenceli bir fotoğraf ile gösteriliyor.  Bugüne kadar 5 saniyelik sürede gerçekleştirilen en yüksek skor 87.

ilginc-websiteler2

 

www.feedthehead.net

Gizemli bir oyun. Ekrandaki kafa vektörünün çeşitli yerlerine tıklayın. Örneğin gözün üstündeki kısma tıkladığınızda bir sinema projektörü çıkıp bir film oynatıyor. Filmlerdeki toplardan birine tıklayıp düşürdükten sonra kafanın ağzına bıraktığınızda onu yiyor ve değişime uğruyor. Her top değişik bir etki yapıyor.  Ya da her burnunu kopardığınızda yerine farklı fonksiyonu olan başka bir burun çıkıyor. Gizemi çözmek için pek çok deneme yanılma yapmanız lazım fakat eğer zorlanırsanız wikihow’da nasıl tamamalanacağı anlatılmış. http://www.wikihow.com/Finish-the-Feed-the-Head-Game

ilginc-websiteler3

 

www.arkadia.xyz

Dinlendirici bir website. Masalsı çizimlerin olduğu bir dünyada sonsuza kadar ilerliyorsunuz. Klavyenizdeki ileri ok tuşuna basarak ilerlemeyi hızlandırabilir space tuşuna basarak duraklatabilirsiniz. Özellikle uykudan önce rahatlatıcı bir müzik eşliğinde izlemenizi tavsiye ederim.

ilginc-websiteler4

 

www.tonematrix.audiotool.com

Karelere rastgele biçimde tıklayarak kendi müziğinizi yapın.  Oldukça güzel tonlar içeriyor.

ilginc-websiteler5

 

www.whackyourboss.com

Patronunuz ya da yöneticiniz katlanılmaz biri mi? O zaman bu site tam size göre. Oyun yüklendikten sonra yeşil play tuşuna basarak  başlayın. Yönetici geldikten sonra ofisteki malzemelerden birine tıklayarak onu bir güzel benzetebilirsiniz. 🙂

 

ilginc-websiteler6

 

 

www.anasomnia.com

Kedi kız uyuduktan sonra sağ taraftaki anahtar ile ışığı kapatın. Sonra arkanıza yaslanın ve  garip rüyasında kaybolun.

ilginc-websiteler7

 

www.akinator.com

Gerçek ya da hayali bir karekter düşünün.  Bu yaşayan ya da ölen ünlü biri ve ya kardeşiniz olabilir. Sonra da yaşınızı girip akinator’ün sorduğu sorulara cevap verin. Birkaç soru sonra düşündüğünüz kişinin kim olduğunu size söyleyecek. 5 farklı karakter denedim 4’ünü bildi. Gerçekten oldukça başarılı bir algoritmaya sahip.

ilginc-websiteler8

 

Geocitiesizer

9o’lı yıllarda websiteler nasıl görünüyodu? Merak ediyorsanız boşluğa günümüzdeki bir websitenin adresini yazıp submit‘e tıklayın.

ilginc-websiteler9

 

www.rainymood.com

Rahatlamaya ihtiyacınız varsa ve yağmur sesi dinlemeyi seviyorsanız bu site tam size göre.

ilginc-websiteler10

 

www.cubo.cc/creepygirl

Bu oldukça gerçekçi uygulamada hayli gerçekçi bir kız, maus imlecinizi takip ediyor. İmleci sabit bıraktığınızda da  farklı ifadeler ile kendi kendine takılıyor. İş arkadaşınızın bilgisayarında bu siteyi açarak ona garip bir süpriz yapabilirsiniz.

ilginc-websiteler11

 

 

www.weavesilk.com

Biraz da dijital sanat ile uğraşalım. Aşağıdaki Draw Something yazısına tıkladıktan sonra mouse ile çeşitli desenler oluşturabilirsiniz. Sol üst köşedeki mavi controls noktasına tıklayarak renk seçimi yapabilir Drag kontrols to blend çubuğu ile dönüş oranını ayarlayabilirsiniz.

ilginc-websiteler12

 

www.findtheinvisiblecow.com

Gizli ineği bulalım. Şimdi bilgisayarınızın sesini açın ve start game‘e tıkladıktan sonra mouse imlecinizi ekranda dolaştırmaya başlayın. İneğin bağırtıları artmaya başladıysa doğru yoldasınız demektir. Mouse imleciniz oktan el işaretine dönüştüğünde tıklayın.

ilginc-websiteler13

www.tholman.com/texter

Sağ üstteki kontrol panelini kullanıp yazınızı farklı biçimlerde uygulayarak kendi tipografik çalışmanızıyapabilirsiniz. Mouse’u ne kadar hızlı hareket ettirirseniz yazı o kadar büyük olur.

ilginc-websiteler14

www.yearbookyourself.com

Kendi yüzünüzü eski yıllıklardaki fotoğraflara monte edin. Start’a tıkladıktan sonra Portraits’i seçin. 13 yaşından büyükseniz kutuyu işaretleyin ve uploda photos’tan kendi fotoğrafınızı yükleyin.  Fotoğrafınız yüklendikten sonra yüzünü oval boşluğa tam olarak oturtmak için aşağıdaki araçları kullanın ve işiniz bittiğinde sağdan erkek ya da kadın fotoğrafı butonuna basın. İşte yüzünüz eklendi. Şimdi alttaki yıllara tıklayarak eğlenmeye başlayabilirsiniz. Bu fotoğrafları bilgisayarınıza indirebilir  ya da facebook’ta paylaşabilirsiniz.

ilginc-websiteler15

 

www.flightradar24.com

Dünya’daki tüm uçuşları takip edebileceğiniz bir website.  Uçaklardan birinin üzerine tıkladığınızda solda açılan pencerede uçağın modeli, rotası,menşei, irtifası, hızı ve radar verileri hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.

ilginc-websiteler16

 

Line 3D

Mouse hareketleriyle bu üç boyutlu ipi yönlendirerek kafanızı boşaltın.

 

ilginc-websiteler17

 

Oturduğunuz yerden dünya müzelerini gezin

Google street view sizlere dünya müzelerinin üç boyutlu panaromik görüntülerini sunuyor. Buyurun oturduğunuz yerden gezin. Üstelik girişler ücretsiz. 😉

ilginc-websiteler18


www.procatinator.com

Kedi giflerini sevenler için… Sol üst köşedeki  show me another cat yazısına tıklayın ve sıradaki  kedi gifini müzik eşiliğinde izleyin.

ilginc-websiteler19

 

www.hackertyper.net

Filmlerdeki hackerler gibi kod yazın. Site açıldıktan sonra klavyenizdeki harflere gelişi güzel on parmak basarak  kod akışını devam ettirin.

ilginc-websiteler20

 

www.pointerpointer.com

Mouse imlecini kare içinde bir yere bırakın ve bekleyin. Yerini her değiştirdiğinizde birileri onu göstermeye devam edecek.

ilginc-websiteler21

 

waybackmachine

Bildiğiniz üzere alana adları (domainler) genellikler sürekli el değiştirirler. Bu 456 milyar sayfa kaydı içeren internet arşivinde aratacağınız alan adında hangi yıllarda hangi siteler olduğunu görebilirsiniz.

 

internetlivestats.com/one second

Son 1 saniye içinde kaç tweet atıldığını, kaç instagram resmi paylaşıldığını, kaç tumblr içeriği girildiğini, kaç skype görüşmesi yapıldığını, kaç gb internet kullanıldığını vb. verileri görüp dehşete kapılmanız için birebir.

Serdar SEZER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir