ILLUSTRATOR CC İLE SİLÜET VEKTÖR ÇİZİMİ

Daha önce canlı model referans fotoğraflarıyla çizdiğim silüet vektörleri sizinle paylaşmıştım ve yakında nasıl yapılacağına dair bir ders hazırlayacağımı söylemiştim. Üzerinden epey geçmiş 🙂 Şimdilik dersi, yazılı ve resimli olarak yayınlayacağım. Videosunu da ilk fırsatta eklerim. (Derste kullanılan fotoğraf ve çalışmanın bitmiş halini, yazının sonundaki bağlantıdan indirebilirsiniz.)

Öncelikle bir iş insanı fotoğrafı buluyoruz ve illustrator cc tuvalimize çağırıyoruz. Çalışırken kaymasın diye üzerine seçim aracıyla (kısayolu v) tıkladıktan sonra sırasıyla Nesne > Kilitle > Seçim ya da (ctrl+2) kısayolu ile resmi kilitleme yoluyla sabitliyoruz.

illustrator-dersi1

 

Araç paletinden yakınlaştırma aracını seçip (kısayolu p) illustrator-yakinlastirma faremizin sol tuşuyla fotoğrafın üzerine tıklayarak %1600  Başlıksız-1  oranında yakınlaştırıyoruz. Ardından kalem aracını seçiyoruz (kısayolu p) illustrator-kalem-araci   ve fotoğraftaki iş insanının boynuyla yakasının kesiştiği noktadan başlayarak, faremizin sol tuşuyla çizime başlıyoruz. Çizim yaparken başka bir aracı seçersek ya da tuvalde gezinmek için başka bir yere tıklarsak çizgi kopar. Kaynaştırmanın yolu bir önceki noktanın üzerine tıklamaktır. Fakatçizimi süreklilik arz eden bir disiplinle yaparsak daha hızlı sonuca ulaşırız. Tuvalde gezinmek için space tuşunu kullanacağız. Böylelikle sağ elimiz faredeyken sol elimiz de alt ve space tuşlarında oalcak. Alt’ın ne işe yaradığını yazının devamında anlatacağım.

illustrator-cizim

Çizim yaparken her nokta koyduğumuzda, farenin sol tuşunu bırakmadan sağa,sola, yukarı, aşağı ittirerek yeni dönüş yoluna uygun kıvrım almasını sağlayabilirsiniz. Fakat bazen kıvrımın açısı aşırı dairesel olur ve sonraki noktada tersi yönde çizime elverişli olmaz. Böyle durumlarda bir önceki noktanın üzerine gelip klavyenizdeki alt tuşuna basmalısınız. Böylelikle noktanın (vertex) yönü resetlenir ve istediğiniz yönde kolaylıkla çizim yapabilirsiniz. Muhtemelen aşağıdaki noktada alt tuşu kullanmanız gerekebilir.

cizim

Son birkaç çizginizden hoşlanmadıysanız ve geri almak istiyorsanız, en son noktadan başlayarak noktanın üzerine tıkladıktan sonra klavyenizdeki backspace tuşuna basın. Seçtiğiniz noktalar ait çizgiler yok olacaktır. Ya da ctrl+z‘ye basın. Buraya kadar anlattığım yöntemleri kullanarak, iş insanı fotoğrafının dış çevresindeki tüm hattı çizip başladığınız noktaya bağlayın. (Çizimi görebilmeniz için kontürü kalınlaştırdım.)

illustrator-vektor-cizim

Seçim aracıyla çizimimizi seçip, araç paletinden (kısayolu x) siyah dolgu rengi veriyoruz.

dolgu

 

Çalışmamız şöyle görünüyor. Kenarlarının sert göründüğü gözünüze çarpmıştır.

siluet-vector

 

Bu sertliği azaltmak için sırasıyla Nesne > Yol > Basitleştir sekmelerine tıklıyoruz.

 

illustrator-basitlestir

Açılan pencerede Önizleme seçeneğini tikliyoruz. Eğri hassasiyetini %95,  Açı Eşiğini 140 derece yapıp tamam’a tıklıyoruz. Sonuçta vektörümüz daha yumuşak hatlara sahip oluyor.

vector

Dilerseniz gömleği ve kravatı ayrı ayrı çizip gri tonlarda renklendirerek vektörünüzü biraz daha detaylandırabilirsiniz.

Kullandığım fotoğrafı, çalışmanın ai ve png dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

Serdar SEZER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir