IOTA NEDİR, NEREDEN ALINIR SATILIR?

IOTA, IoT (Internet Of Things / Nesnelerin İnterneti) sektörü için geliştirilmiş devrim niteliğinde, yeni nesil, kamuya açık kripto para birimidir.  Bitcoin’in aksine blok zinciri ve madenciliği yoktur.

Nesnelerin interneti, çeşitli iletişim protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanıp bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemidir. Örneğin gelecekteki akıllı buzdolabınız, sebze rafında domates kalmadığını tespit edip en yakındaki markete sizin için sipariş verebilir. Ödemeyi de IOTA hesabınızdan yapabilir.Kripto paranının önümüzdeki zamanlarda en çok kullanılacağı alan nesnelerin interneti.

IOTA, hızlılığı, üst düzey güvenliği ve işlem ücreti olmaması sebebiyle dijital yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Microsoft, IBM, Samsung, Bosch gibi dünya devleri de IOTA  ve Tangle teknolojisi ile yakından ilgileniyor. Tangle teknolojisi kullanılan IOTA’da işlem onaylayan madenciler olmadığından  işlem yapmak için ağa katılan her kullanıcı, geçmişteki iki işlemi onaylıyor. Geçmişteki iki işlemin geçerliliğine ilişkin bu tasdik, tüm ağdaki onaylanmış işlemlerin mevcut durumu üzerinde fikir birliğine varılmasını sağlıyor. Bu yapı sayesinde transfer edilecek bütün veriler doğrulanıyor ve muhtemel saldırıları imkansız hale getiren güvenlik protokolleriyle korumaya alıyor.

iota nedir
iota nedir

IOTA NEREDEN ALINIR SATILIR?

Şimdilik Türk coin borsalarında IOTA işlemi yapılamıyor. Fakat Paribu, BTCTurk, Koinim gibi Türk borsalarından Bitcoin alıp bakiyenizi Bitfinex, gibi uluslararası borsalara transfer ederek IOTA alabilirsiniz.  Satış işlemini de burada Bitcoin’den  yapıp bakiyenizi Türk borsasına çekerek TL’ye çevirebilirsiniz. Tabi bu transfer işlemleri sırasında belli miktarlarda transfer komisyonları alınır. Komisyon oranları her borsada farklılık göstermektedir.

 

IOTA GELECEKTE NE OLACAK?

Medyum görüsü olmadan yüzde yüz doğru bir tahmin yapabilmek mümkün değil. Fakat IOTA’nın farklı çalışma sistemi ve dünya devi markalar tarafından Endüstri 4.0  için tercih sebebi olması dolayısıyla gelecekte önemli bir konuma sahip olacağı kesin görünüyor.  Öyle ki Bosch bile Tangle teknolojisini ürünlerinde kullanmak için ciddi ar-ge çalışmaları yürütüyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir