JPEG VE PNG SIKIŞTIRMA PROGRAMLARI

Tasarımcıların ya da  webmasterlerin en çok sıkıntı yaşadıkları konu,  sitelerine yükledikleri resimlerin yüksek boyutlu olması ve bunları kayıpsız biçimde sıkıştırabilen bir program bulamamalarıdır.

En çok kullanılan iki resim formatı olan JPEG ve PNG dosyaları harika biçimde sıkıştıran iki programdan bahsedeceğim size.

KAYIPSIZ JPEG SIKIŞTIRMA

Jpeg sıkıştırmada bir numara olan JPEG Mini programı, günde 20 resime kadar  ücretsiz sıkıştırma hakkı tanıyor. Eğer daha fazla sıkıştırma yapacaksanız ücretli versiyonunu satın almalısınız.

Programı kurmak için http://www.jpegmini.com/   bağlatısını tıklayın. Ana Sayfada FREE TRIAL yazan bir buton göreceksiniz. Ona da tıklayın ve JPEGmini_installer.exe‘yi bilgisayarınıza indirip kurun. Çalıştırdığınızda yukarıdaki bölümde sizden aktivasyon kodu istiyor, aşağıda ise günde 20 fotoğraf sıkıştırabileceğiniz free versiyonu kullanabileceğinizi belirtiyor. Bu seçeneği işaretleyip Continue butonuna basıyoruz. Şimdi resimlerimizi sürükleyip açılan pencereye bırakarak sıkıştırabiliriz. Fakat önce sıkıştırdığımız resimlerin nereye gideceğinizi seçmemiz gerekiyor. Bunun için program panelinde sağ alt köşedeki Export to folder seçeneğine tıklıyor ve açılan pencerede Set butonuna tıklayıp bir dosya (ya da masaüstünü) seçiyoruz, Şimdi resimlerimizi sürükleyip bıraktığımızda sıkıştırılmış halleri o dosyanın içine gidecek.

KAYIPSIZ PNG SIKIŞTIRMA

Bu da güzel bir çevrimiçi uygulama.  https://tinypng.com/  sitesine giderek drop your png files here  yazan yere Png formatlı resimlerinizi sürükleyip bırakabilir ya da bu alana tıklayarak seçebilirsiniz. Dosyalarınızı seçtiğinizde sıkıştırma işlemi otomatik olarak başlar. Listedeki download seçeneğinden sıkıştırılmış resimlerinizi indirebilirsiniz. Bir seferde 20 kere olmak üzere yüzlerce png dosyanızı sıkıştırabilirsiniz. Tek kötü yanı ise bunları teker teker indirecek olmanızdır.

Umarım işinize yararlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir