RESTORANLAR VE KAFELER İÇİN SOSYAL MEDYA TAKTİKLERİ

Restoranlar ve kafeler için sosyal medya taktikleri  makalemde, sosyal medya mecralarının etkili kullanımı ile ilgili üç önemli taktik vereceğim.

Sosyal medya çağı öncesinde restoran ve cafe işletmecileri, müşteri akışı sağlamak için mekanlarını işlek yerlerde açmak zorunda kalırlardı. Günümüzde ise eğer bir işletmeci sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanıyorsa, mekanı balta girmemiş bir ormanın derinliklerinde bile olsa müşterileri onu buluyor ve akın akın geliyorlar.  Peki sosyal medya, bu sektöre için etkili ve başarılı bir biçimde nasıl kullanılır? Şimdi bunların en önemlilerini size anlatacağım.

 

RESTORANLAR VE KAFELER İÇİN SOSYAL MEDYA TAKTİKLERİ

Konumlandırma (Hedef Kitle)

Öncelikle  hangi müşterilere hitap etmek istediğinizi belirlemelisiniz.  Bir mekan işletmecisinin 7’den 70’e tüm müşteri segmentlerine hitap edebilmesi gerçekçi değildir.  Bir mekandan 20 yaşındaki birinin beklentisiyle  40 yaşındaki birinin beklentisi farklıdır. 20 yaşındaki müşteri kalabalık bir ortam, yüksek sesli müzik, etkinlikler beklerken 40 yaşındaki bir müşteri kafasını dinleyebileceği, düşük sesli müzik yayınlayan ve arkadaşlarıyla sohbet edebileceği nezih bir mekan beklentisi içindedir.  Tüm müşteri gruplarına hitap etmeye çalıştığınızda hepsini kaçırmanız olasıdır.  Bu yüzden hedef kitlenizi seçmeli ve sosyal medya paylaşımlarınızı da hedef kitlenize uygun yapmalısınız.

Örneğin;

18-30 yaş arası müşterilere yönelik bir mekan
” Kafemiz bugün de cıvıl cıvıl. Sen neredesin? “
” Canlı müziğimiz başlıyor. Hadi gel de birlikte şarkı söyleyelim? “

30-50 yaş arası müşterilere yönelik bir mekan için paylaşım önerileri
” Kitaplarımız ve okuma koltuklarımız sizleri bekliyor “
” Dostlarınızla sohbet etmek ve ne dediklerini duyabilmek istiyorsanız mekanımız tam size göre”

Bu gündelik paylaşım sloganlarınıza ya da açıklamalarınıza ilgili bir görsel de eklerseniz, hedeflediğiniz müşteriyi mıknatıs gibi çekebilirsiniz.

Deneyim yaşatma

Günümüzde insanlar sadece mekanlarda yemek yemek ya da bir şeyler içmek istemiyorlar. Artık gittikleri bu mekanlarda yeni deneyimler yaşamak ve bunları sosyal medyadan paylaşmak da istiyorlar.  Müşterilerinize görselliği zengin sunumlar, belki bir yemek hazırlama şovu, ilginç bir enstürmanla yapılan canlı müzik, masalara dijital menü yerleştirme, sıra dışı dekorasyon vb. yollarla ilginç deneyimler yaşatabilirsiniz. Onlar yaşadıkları bu deneyimleri sosyal medyadan paylaşacaklar ve viral yani bulaşıcı bir biçimde binlerce, yüz binlerce potansiyel müşteriye (üstelik reklam ücreti ödemeden) ulaşabileceksiniz. Örneğin daha önce Yalova’da açılan hapishane konseptli kafe o kadar ilgi gördü ki kısa zamanda bir marka haline gelip franchising’ler vermeye başladı.

Kafeler ve restoranlar için sosyal medya taktikleri
Kafeler ve restoranlar için sosyal medya taktikleri

 

Ödüllendirme

Sosyal medyada mekanınıza ilişkin paylaşım yapan ve en çok beğeniyi alan müşterilerinize ödül vermeyi hiç düşündünüz mü? Müşterilerinizden mekanınızın adını da içeren bir hastag ile paylaşım yapmaları halinde (tabi daha önce bu hastag ile paylaşım yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.) güzel bir ikram kazanacaklarını belirtirseniz üstelik bu ödül kampanyasının duyurusunu sosyal medya reklamı ile yaparsanız  etkisinin boyutlarına şaşırabilirsiniz.

Özetle artık günümüzde mekan açıp müşteri bekleme dönemi sona erdi. Günümüzün tüm imkanlarını kullanarak müşterilerinize ulaşmalı ve onları adeta kollarından tutup getirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir