OFİS KARAKTERLERİ

Yıllardır ofis ortamında dirsek çürüten bir tasarımcı olarak, pek çok farklı karaktere sahip insanla çalıştım. Nihayetinde aslında sadece birkaç ofis çalışanı tipi olduğunu farkettim.  Diğer karakterler ise sadece bunların varyasyonlarından ibaret. Üşenmedim sizler için yazdım. Böyle buyurunuz;

 

OFİS ABİSİ – ABLASI

Bu karakter şirkete daha kurulduğu zamanlarda dahil olup saçları beyazlatmış cefakar eski çalışandır. Genellikle amir, müdür gibi titirleri yoktur ama şirket yöneticilerinin bile yanlarına destursuz gitmedikleri doğal bir konuma sahiptirler.  Şirketin ordinaryüs profesörleri olmaları dolayısıyla akıl danışılacak yegane insanlardır. Fakat tersleri çok pistir. Eğer yanına yaklaşılan ofis abisi – ablası mutlu ve uygun anında değilse bir mouse darbesiyle insanı ikiye ayırıp barsaklarından kokoreç, dişlerinden kolye ve kafatasından kahve kupası yapabilir. Canını seven bir çalışanın ofis abisi – ablası ile iletişim kurması gereken en doğru zaman hiçbir zamandır. 🙂
 

OFİS KARADELİĞİ

Sosyallik abidesidir. Günaydın dedin mi sana dün mesai bitiminden itibaren başından geçen tüm sıradan ve sıkıcı olayları detaylarıyla anlatır. Eğer kısa zaman içinde yanından uzaklaşmazsan seni dırdır karadeliğine sokarak paralel evrenler arasında geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkarır. Çoğu ofis çalışanının mesai saatinde kaybolup bir daha bulunamama nedeni budur.

 

OFİS BUDİSTİ

Ofis budisti kaba etini mesai başlangıcında sandalyeye koyup mesai sonuna kadar zaruri ihtiyaçlar dışında kaldırmayan, gözünü nadiren ekrandan ayıran ve işten başka birşey konuşmayan karakterdir. Ortamda fazla konuşulmasından ve müzik dinlenmesinden hoşlanmazlar. Onlar için ofis bir tapınak, iş ibadet, bilgisayar, fare, kalem, ajanda ve zımba aleti kutsal emanettir.  Mesaileri bitince ise kutsal görevlerini tamamlayıp Nirvana’ya ulaşırlar. Pencereden atlayıp kanatlarını açarak otobüs durağına doğru süzülürler.

 

OFİS COOL’U

Ofis Budistlerinden farklı olarak mesai saatinde iş hakkında bile konuşmazlar. Öyle ki işe gelmezse yokluğunu hissetmezsin. Hatta işteyse varlığını bile hissetmezsin. 🙂  Çok sessizdirler. Ensesine vur alakart menüsünü al. Bir şey sorsan duymaz çünkü kulaklıkla garip underground müzikler dinlemektedir. Yine ofis budistinden farklı olarak sık sık sandalyelerinden kalkıp sosyal alanlara giderler fakat orada da pek konuşmazlar.  Yarın haberlerde ” bir stadyum dolusu insanı katletti” diye duysan şaşırmayacağın tiplerdendir.

 

OFİS ŞEFİ

En ilginç karakterlerden biridir. Genelde işverinin bir tanıdığı ya da bir yatırımcının torpiliyle gökten zembille inerek yönetici olur. Garip sabah tokalaşmalarıyla başlattığı mesaiye, kendini övme ve kanıtlama sunumlarıyla devam eder. Tatlı olarak da beş para etmeyen kişisel gelişim motivasyon sözlerini servis eder. Ofis Şefi 3 ila 6 aylık bir zaman süreci içerisinde işverenin ve çalışanların ana yemeği olarak tüketilip profesyonel yaşantısını tamamlar. Üzerine içilen sodanın geğirtisiyle de gök kubbede hoş bir sada olarak yankılanır. 

OFİS OYUNCUSU

Ofis oyuncusu mesaiye online tavla ile başlayıp, çanak okey ve pokerle devam eder. Kendisi gibilerle bir yeraltı grubu oluşturup counter strike, parmak futbol gibi multiplay oyunlar da oynar.  Hiçbirşey bulamazsa excell tablosunda araba yarışı oynar. En büyük özelliği işveren yanına geldiği zaman ışık hızında sekme değiştirmesidir. Oyundan sıkıldığında ise mola vererek 10 dakika iş yapar. Bu karakterin oyun kariyeri genellikle çalıştığı şirketten ayrılıp kendi şirketini  kurmasıyla son bulur.

 

OFİS İKONCANI

Gizli fashion tv militanıdır ek iş olarak da organ mafyalığı yapar.  Mesai saatinde  kıyafet değiştirme potansiyeline sahiptir. Onun için ofis defile alanı, çalışanlar ise seyircidir.  Podyumda salınmadığı zamanlarda internette kampanyalı ürün avına çıkar. Ofise gelen kargoların %80’i ona aittir. Kargo kuryelerini sülalesinden iyi tanır. Amacı sürekli maaşımızdan fazlasını hazır giyim endüstrisinde harcamamızı sağlayarak bizi borçlandırmaktır ve nihayetinde borcu ödemek için organlarımızı satışa çıkardığımızda ise bunları ucuza kapatmaktır.

 

OFİS PARYASI

Stajyer olarak da adlandırılan arkadaşlardır.  Kast sisteminin en altında bulunurlar.  Getir götür, çay kahve yapma, cinayet mahali temizliği, kara para aklama, çalışanların sırtlarını kaşıma, ihaleye fesat karıştırma gibi tüm pis işler onların sorumluluğundadır. Hatalı işlerde de aylık 2GB mobil internet paketi karşılığında suçu üstlenirler.

 

Serdar SEZER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir