OFİSTE İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK WEB UYGULAMALARI

FOTOĞRAFTAKİ YAZIYI METNE ÇEVİRME

fotoğraftaki yazıyı metne çevirme

Bazen dergi, gazete vb. fiziksel ortamdaki bir metni dijital ortama geçirme ihtiyacı duyarız. Böyle durumlarda yazıyı okuyup, bilgisayarımızdaki doc, text gibi dosyaya yazarak geçiririz. Hele ki yazı uzunsa bu iş oldukça sıkıntı verir. Fakat web ortamında bunu kolaylaştıracak bir çözüm bulunmaktadır.  Ücretsiz OCR ( Optik Karakter Tanımlama) uygulamalarıyla fiziksel yazıların fotoğrafını çekerek dönüştürebilir ve hızlı biçimde dijital ortama geçirebilirsiniz. Bu uygulamalardan en çok kullanılanı https://www.onlineocr.net ‘dir. Siteyi açtıktan sonra  Select File bölümünden  yazı içeren fotoğrafı yükleyin ( fotoğrafın açısının ve netliğinin iyi olmasına dikkat edin), ardından metni dönüştürmek istediğiniz dili seçin, son olarak metni hangi formata (word, xlsx, txt)  dönüştürmek istediğinizi belirleyin ve Convert butonuna tıklayın.  Bu uygulama düzenlenemeyen PDF dosyalardaki yazıları metne çevirme konusunda da oldukça başarılıdır. 

PDF BOYUTU KÜÇÜLTME VE DÖNÜŞTÜRME

pdf sıkıştırma ve dönüştürme
pdf sıkıştırma ve dönüştürme

Yüksek boyutlu PDF dosyaları mail ortamları ve sunucu alanları her zaman problem olmuştur. Örneğin web sitenize  eklediğiniz bu formattaki zengin bir kataloğun tam olarak açılması  birkaç dakika sürebilir. Sunucunuzda işgal ettiği yer ve bant genişliğine olumsuz etkisi de cabası.  Bu gibi durumlarda ya PDF dosyasını dönüştürmek ya da netliğini kaybetmeden sıkıştırmak gerekir.  http://pdfcompressor.com ile hem PDF dosyalarınızın boyutunu küçültebilir hem de dönüştürebilirsiniz.  Üst sekmelerden yapacağınız işlemi seçmeniz ve dosyanızı yüklemeniz yeterli. Dosya yüklendikten sonra seçtiğiniz işlem otomatik olarak başlar ve tamamlanınca indirilebilir hale gelir.

 

BÜYÜK BOYUTLU DOSYALARI GÖNDERME

büyük boyutlu dosyaları gönderme
büyük boyutlu dosyaları göndermeE-Posta ile gönderemeyeceğiniz boyuttaki dosyalar için en iyi çözüm WeTransfer. Bu servis sürekli büyük veri ileten kullanıcılar tarafından pratik olması sebebiyle tercih sebebidir.  Ücretsiz versiyonuyla bir seferde 2GB veriyi 20 farklı kişiye gönderebilirsiniz.  Dosyanızı yükledikten sonra belirttiğiniz maillere servis tarafından bir indirme bağlantısı gönderilir.  Hem link gönderildiğine hem de gönderdiğiniz kişi indirme yaptığında e-postanıza bildirim gelir. Böylelikle elinizde ” görmedim, duymadım, bilmiyorum” gibi bahaneleri anında çürütecek bir kanıtınız olur. 🙂 ( Ücretsiz versiyonda WeTransfere yüklediğiniz dosya 7 gün kendi sunucuda tutulur. Bu süre içinde indirilmeyen dosyalar silinir.)

 

WORD YA DA METNİ HTML’YE ÇEVİRME

metni htmlye çevirme
metni htmlye çevirme

Bu uygulama da özellikle webmasterler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Örneğin web sitenizin statik html sayfasına, bir word dosyasından yazı aktarmanız gerekiyor. Yazıyı kopyalayıp html uzantılı sayfaya  yapıştırdıktan sonra düzgün görünmesi için html kodları da eklemelisiniz. Özellikle uzun yazılarda hayli zahmeli bir iştir.  Bu kadar uğraşmak yerine Word dosyanızdaki yazıyı kopyalayıp https://wordhtml.com‘a yapıştırın ardından html sekmesindeki kodlu yazıyı kopyalayıp doğrudan html dosyanıza yapıştırın.  Hepsi bu kadar.

 

 

KISITLI PLATFORMDA DAHA UZUN METİN PAYLAŞMA

metni link çevirme
metni link çevirme

Karakter sınırı olan platformlarda uzun yazılar paylaşmak için https://justpaste.it/ kullanabilirsiniz. Metninizi editöre girin ardından yayınlaya tıklayın. Oluşan linki istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Bu linke tıklayan herkes yazınızı okuyabilir ya da PDF olarak indirebilir. Ücretsiz versiyonda yazdığınız notlar herkes tarafından görülebilir. Fakat ücretli versiyon ile sadece okumasını istediğiniz kişilerin görebileceği özel yazılar oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir