Photoshop Puppet Warp

Photoshop Kukla Aracı

Bu yazımda sizler pek de bilinmeyen bir photoshop özelliğinden bahsedeceğim. Orjinal adı “Puppet Warp” Türkçeye çevirecek olursak yaklaşık olarak “kukla çarpıtmak“gibi bir anlama geliyor.

Puppet Warp ile Neler Yapılır?

Örneğin Puppet Warp ile bir insan ya da hayvan vücudunu veya bir nesneyi farklı şekillerde, formunu bozmadan eğip bükebilirsiniz. Puppet warp, tualinizdeki resime otomatik olarak bir Mesh yani Ağ ekler. Fakat bunun için dekupeli, arka planı şeffaf png formatlı bir resim kullanmanız gerekir. Mesela bir insan esmi kullanıyorsanız, Bu ağın üzerindeki eklem yerlerine birer nokta koyarsınız (bunlara pin denir fakat biz daha anlaşılır olması için “eklem” diyelim) ve böylelikle suni bir kemik ve eklem yapısı elde etmiş olursunuz. Yani insan vücudunun uzuvlarını farklı yönlere çevirebilir ve uzatabilirsiniz veya birinsan yüzünün ifadesini değiştirebilirsiniz.

Puppet Warp nasıl kullanılır?

(Bu sitede “Türkçe photoshop” anlatımları ve dersleri yayınlanmaktadır.)

Photoshop’un CS6 sürümünden yola çıkarak anlatıyorum fakat CS5 sürümünde de yaklaşık olarak bu şekilde olmalı.

Öncelikle üzerinde çalışma yapacağımız bir resim bulup indirelim. İndirdiğimiz resmi photoshop’ta açalım ve arka planını temizleyerek şeffaflaştıralım. Şu resim işinizi görür mesela;

pupet-warp-test

Üst menüdeki Düzen sekmesine ve açılan menüden Puppet Warp sekmesine tıklayalım. Bunu yapınca resmin üzerine otomatik olarak bir ağ geldiğini göreceksiniz.

Şimdi gelelim eklemleri atamaya. İlk deneme için kuklamızın boynuna, sağ el bileğine, sol el bileğine, boynuna ve bir de beline birer kez tıklayarak nokta şeklindeki eklemleri atıyoruz. Şimdi sıraıyla önce sağ sonra sol el bileklerindeki noktalara tıklayarak basılı tutup aşağı doğru çekiyoruz. Böylelikle kolları aşağı indirmiş olduk.

puppet-warp-eklem

Enter’a bastığımızda kolların aşağı inmiş olduğunu ve resmin bozulmadığını görüyoruz.

pupet-warp-kollar-asagi

Eklem noktasının üzerine sağ tıkladığınızda öne adım, geriye adım, tüm noktaları sıfırlama ve silme, seçili noktayı silme ya da gizleme gibi özellikleri uygulayabilirsiniz.
Eğer kuklamızın sadece el bileklerine eklem atasaydık, kuklamızın kolları inmeyecek, sadece diğer kolun etrafında dönecekti. Mantığını daha iyi anlayabilmeniz için üzerinde birkaç deneme yapmanızı tavsiye ederim.

Puppet Warp yüz değiştirme

Puppet Warp web tasarımcılar tarafından pek kullanılmasa da, fotoğraf düzenleyenler için oldukça kullanışlı bir özelliktir. Şimdi de bir insan yüzü değiştirmeyi öğreneceğiz. Öncelikle bir insan yüzü resmi indiriyoruz. Photohopta açıp yukarıda bahsettiğimiz adımları izliyor ve üzerine bir mesh yerleştiriyoruz. Fakat bu sefer dekupe etmiyor ve önce resmin tuval ile birleştiği kenar noktalarına birer eklem noktası yerleştiriyoruz. Çünkü yüz üzerine yerleştireceğimiz noktalar resmin tamamının kaymasına sebep olacaktır. Bu yöntemle resmi sabitlemiş oluyoruz.

Sonra örneğin kaş, dudak, burun gibi bölgelere eklem noktaları atayarak konumlandırıyor ve bu suretle yüz ifadesini değiştiriyoruz..

puppet-warp-face
puppet-warp-yüz-değiştirme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir