TRAFI Çevrİmdışı Toplu Ulaşım Uygulaması

Bu yazımda size, özellikle toplu taşıma kullananların hayatını kolaylaştıracak bir uygulamadan bahsedeceğim. Artık en yakın otobüs, metro ya da tramway durağının nerede olduğunu, kaç metre uzakta olduğunu ve  duraklardan gitmek istediğiniz yönlere seyahat eden araçların kaç dakika sonra geçeceğini bu uygulama sayesinde kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Üstelik illa ki sürekli internete bağlı olmanıza da gerek yok.  İnternete bir kere bağlanıp , uygulama üzerindeki sekmeye tıklayarak yaşadığınız ile ait tarife listesini indirmeniz yeterli.

TRAFI‘nin en önemli özelliklerinden biri gerçek zamanlı ulaşım bilgisi.  En yakın durak listesinden bir seçim yaptığınızda, oradan geçecek tüm otobüsleri listeliyor ve durağa gelmesine kaç dakika kaldığını gösteriyor. Bu süre birkaç saniyede bir güncelleniyor. Bir sonraki seferin de ne zaman olduğunu görebiliyorsunuz. Böylelikle durak üzerinde hat ve sefer listesi olmaması nedeniyle yaşayacağınız sorun ortadan kalkıyor, tanımadığınız insanlara soru sormaya ihtiyacınız olmuyor ve kaçırdığınızdan haberinizin bile olmadığı bir otobüsü dakikalarca beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

trafi-2trafi-1

Haberler ve duyurular bölümünde trafik durumu ile ilgili mesaj yayınlayabiliyor ya da yayınlanmış mesajları okuyabiliyorsunuz.  TRAFI uygulaması bu bölümde trafiği etkileyecek hava şartları, toplu taşıma sistemlerindeki değişiklikler, resmi ya da idari tatiller vb. konularda güncel bilgi de sağlıyor. Uygulama hizmet alanı şimdilik Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa illerini kapsıyor.

Uygulama hakkında görüş ve öneri soran TRAFI’ye bir e-posta göndererek özellikle dar gelirli halkın kullanacağı bu yararlı uygulamanın ileride ücretli hale dönüştürülmemesi gerektiği hakkındaki görüşümü ilettim. Doğrudan müşteri destek müdürü dönüş yaparak, uygulamayı ücretli ya da premium yapma planlarının olmadığını bildirdi. Bu da güzel bir haber. Bir tasarımcı olarak uygulama arayüzünü de gayet anlaşılır, kullanışlı, sade ve hoş buldum.

Benden her yönüyle 5 üzerinden 5 puan alan bir uygulama.  Kullanmanızı tavsiye ederim.

Uygulama sayfası için tıklayın: http://play.google.com/store/apps/details?id=com.trafi.android.tr&hl=tr

Serdar SEZER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir