WEB TASARIM PROGRAMLARI

İlk olarak web tasarıma ilişkin milattan önceki bilgileri içeren blog yazılarını belleğinizden silin… Hatta zihninizi yeniden başlatın. İşte güncel ve gerçekten işe yarayan web tasarım programları:

 

GÖRSEL TASARIM İÇİN ADOBE PHOTOSHOP CC

Web Tasarım Programları Görsel Tasarım

Photoshop CC

Photoshop’un en güncel sürümüdür. Günümüzde web site arayüzlerinin imajları genellikle bu programla oluşturulur. (Hala bazı bloglarda ve web tasarım kursu müfredatlarında Fireworks ve Freehand yazdığını gördükçe “ya sabır” çekiyorum.)  Photoshop ilkin fotoğrafçılar için resim düzenleme programı olarak düşünülmüşse de  kullanım alanı genişledikçe özellikleri de artmıştır.  Bugün Photoshop ile başarılı gif, video, vektörel illüstrasyon ve 3d çalışmaları yapabilmek de mümkündür.  Web tasarım arayüz imaj tasarımında da en etkili ve gerekli programdır. Web ortamına uygun 72 piksel/inç ve RGB renk formatı ile çalışıp, görsellerinizin Ctrl+Alt+Shift+S ile çıktısını alıp kullanabilirsiniz.

 

KODLAMA İÇİN NOTEPAD + +

Web Tasarım Programları Kodlama

notepad++

Notepad + +  editörü, hepimizin bilgisayarında olan bildiğimiz notepad programının gelişmiş versiyonudur. Ücretsizdir. Doğru eklentileri kullanırsanız HTML, CSS, PHP ve Java Script kodlarını bununla gayet güzel biçimde oluşturabilirsiniz. Çoğu eklenti “plugin manager” bölümünde listeleniyor.  Örneğin hızlı kodlar oluşturmanızı sağlayan Emmet ya da Zen Coding‘i veya div taglarını seçerek işinizi kolaylaştıran Html Tag gibi eklentileri kolayca yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.  Ayrıca Notepad++ editörü FTP  ile sitelere bağlanarak, kod dosyalarını düzenlememize de imkan verir.

HTML arayüz çalışmaları için yukarıdaki iki program işinizi görür. Çünkü HTML dosyalarını, bilgisayarınızda da olsa herhangi bir web tarayıcısında kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Fakat bunları PHP’ye dönüştürdüğünüzde görüntüleyebilmeniz için bir yerel sunucuya (localhost) ihtiyacınız olur.

 

YEREL SUNUCU İÇİN APPSERV

Web Tasarım Programları Yerel Sunucu

appserv ( web tasarım programları )

AppServ ile (Windows işletim sistemi kullanıyorsanız) PHP dili için ihtiyaç duyduğunuz Apache, MySQL ve phpMyAdmin‘i paket halinde bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz. Ücretsiz, pratik ve kullanışlı bir localhost programıdır. Kurulumu ve kullanımına ilişkin bolca Türkçe kaynak bulunmaktadır.

 

TAVSİYE EKLENTİ: FIREBUG

Web Tasarım Programları Eklenti

firebug

Firebug Mozilla Firefox tarayıcısı eklentisidir. HTML, CSS, DOM ve Javascript’i incelemek ve hataları ayıklamak amacı ile yaratılmıştır. Bu eklenti sayesinde yayındaki ya da lokaldeki bir site arayüzünde bölüm seçerek CSS değişikliği yapabilir, yaptığınız değişikliği çift monitöre ihtiyaç duymadan eşzamanlı olarak görebilir ve hoşunuza giderse kopyalayıp kod dizinine yapıştırabilirsiniz. Kod tamamlama özelliği de olan Firebug, editör gibi kullanılabilmektedir. Firebug’ın  lite’ sürümü Chrom, IE, Safari, Opera gibi diğer tarayıcılarda da kısıtlı özelliklerle çalışıyor.

Serdar SEZER

Bir yorum Sizinkini ekleyin
  1. Hocam merhaba şuan eğitimlerle uğraşıyorum fakat dreamweaver çok uğraştırıyor ps geçeceğim bugün yarın. Firebug da işime yarayacak gibi tekrardan çok teşekkürler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir