WEB TASARIM ŞİRKETİ BATIRMANIN 10 YOLU

1. SÖZLEŞME KULLANMAYIN
web-tasarim-firmasi-sozlesme

Web tasarım şirketi olarak müşterinizle iş yaparken kendi sözleşmenizi kullanmayın.  Böylelikle ödeme alma konusunda yasal güvenceniz kalmaz. İşin tam olarak hangi tarihte biteceği ile ilgili bir kesinliğe de sahip olmazsınız. Sözleşmesiz olarak yaptığınız her işi ticari hayatınız boyunca sırtınıza binecek bir angarya yük olacaktır.  Özellikle vücudunuza güveniyorsanız ve hamallık alanında da kariyer yapmak istiyorsanız aynen böyle devam edin. 

2. ÜCRETİN YARISINI PEŞİN ALMAYIN

web-tasarim-firmasi-para

İş için anlaştığınız ücretin yarısını almadan hemen işe başlayın. Öyle parça parça para ile uğraşmayın. Ne de olsa iş bitince hepsini alırsınız. Siz işi yaparken müşterinizin vazgeçmesi, daha uygun fiyat veren bir yer ile anlaşması, iflas etmesi, hayatını kaybetmesi gibi olasılıkları asla düşünmeyin. Dünya güzel, hava güneşli, pembe gözlükler de insanı hayli rahatlatıyor.  Sakın aklınıza kötü şeyler getirmeyin.

 

3. PİYASAYI KIRIN

web-tasarim-firmasi-piayasa-kirmak

Müşterilere en ucuz en dip fiyatları verin ki iş size kalsın.  Sonra haftalarca, aylarca bu işleri tamamlamak için uğraşıp keseden yiyin. İşi teslim ettikten sonra paraları topladığınızda bir “ohhh” çekeceksiniz. Ta ki aklınıza “vergi gelene kadar”. Umarım %18 KDV’yi fiyata eklemeyi unutmuşsunuzdur.  Ha bir de web işi “hizmet” sayıldığı  için ek olarak %20 verginiz daha var.  Etti mi %38? Tebrikler batışa giden yolda önünüz açık ! Ucuz fiyat politikasına aynen devam.

 

4. PLANLARINIZI ALACAKLARINIZ ÜZERİNE KURUN

web-tasarim-firmasi-polyanna

Gelecek planlarınızı piyasadaki alacaklarınıza güvenerek yapın. Kasanıza girmemiş paraya sahip olmanın hazzını yaşayın ve üzerinden bol bol harcama yapıp yatırım gerçekleştirin. Elbette alacaklarınızı tahsil edeceksiniz. Belki on yıl sonra, belki on yıldan da yakın.

 

5. MÜŞTERİNİZE MODÜL DETAYLARINI SORMAYIN

web-tasarim-firmasi-detay

Müşterinizle yapacağınız sözleşmede modüllerin isimleri olması yeterlidir.  Zaten işi biliyorsunuz detaya gerek yok. Aynı zamanda da zihin okuma uzmanı olduğunuzdan müşterinizin aklından geçenlere uygun bir iş yapacağınızdan eminsiniz. Proje termin tarihine yetişti. Beta versiyonu sundunuz tebrikler fakat müşteri modül özelliklerinin geliştirilmesini istedi. Detay konuşmadığınız ve bunları sözleşmeye eklemediğiniz için yeni iş yüküyle karşı karşıyasınız.  Hayırlı olsun !

 

6. REFERANSI,  ÜCRETTEN DAHA DEĞERLİ GÖRÜN

web-tasarim-firmasi-referansjpg

Her 5 müşteriden 6’sı 🙂  ” bize uygun fiyat verin çevrem geniş size iyi referans olurum”  ya da “şirketim köklü ve sektör lideridir. Bize uygun birşeyler yapın bizimle çalışan tüm firmalar size gelir” der. Bu sözlere yürekten inanın ve böyle iyi kalpli müşterilerinize zararına fiyat verin. Çünkü referans kazanmak, para kazanmaktan çok daha önemlidir. Öyle ya kredi kartı borcunuzu referansla ödeyebiliyorsunuz ya da yine referans sayesinde sevdiklerinizle güzel bir akşam yemeği yiyebiliyorsunuz sonuçta. Ne gerek var paraya?

 

7.  EKSTRA GELİŞTİRME VE DÜZENLEMELERİ ÜCRETSİZ YAPIN

web-tasarim-firmasi-masajjpg

Web siteyi yapıp teslim ettiniz fakat birkaç ay sonra müşteri bazı bölümleri “keyfe keder” değiştirmek istedi. Saatlerinizi harcayıp istediği tüm değişiklikleri yapın ve bu işleri faturalandırmayın.  Böylelikle hem müşterinizi sizi sürekli olarak geliştirmeye zorlama yolunda motive etmiş hem de memnuniyetini kazanmış olursunuz. Hatta arada bir yanına giderek sırtına masaj yaparsanız kendini daha da iyi hissedecektir.

 

8.  ÖZGÜN TASARIM DİYE HAZIR TEMA SATIN

web-tasarim-hazir-tema

Özgün tasarım isteyenlere hazır temaları düzenleyip satın.  Ne de olsa müşteri bu işlerden anlamaz ve kendini kandırdığını tespit edip dava açmaz ya da sizi piyasada rezil edip adınızı çıkarmaz. Ticari başarıyı da rastgele yakalmıştır zaten. 

9. SİTE KAPATMAYI “GARANTİ” OLARAK GÖRÜN

web-tasarim-404

” Benim kimsede param kalmaz. Ödemeyi yapmayanın sitesini kapatırım.”  diyorsunuz. Muhteşem bir yöntem ama kanun olaya yaklaşmıyor. Özetle kanun; ” Alacağını tahsil edemiyorsan hukuki yollara başvur. Bir şirketin web sitesini kapatmak ticari faaliyetine engel olmaktır.” diyor.

 

10.  AR-GE YAPMADAN PROJEYE GİRİŞİN

taze-direkt-com
taze-direkt-com

Web site yapmaktan bıktınız ve kendi web projenizi hayata geçirip yırtmayı planlıyorsunuz. Bunun için de aklınızda muhteşem bir fikir ve biraz da birikmiş paranız var.  Ne gerek var araştırmaya? Haydi kolları sıvayın. Neden sizde bir tazedirekt.com olmayasınız?  (Not:  tazedirekt.com zarar ettiği için kapandı.)

Serdar SEZER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir