3DS MAX 2015’TE LATHE KOMUTUYLA VAZO YAPIMI

Uzun zamandır web tasarım işlerinden fırsat bulup da 3D modelleme yapamamıştım. Bu konuyu hazırlarken kısa süreliğine de olsa tekrar vertexli ve segmentli sahalara dönmenin keyfini yaşadım.  🙂 Size anlattığım  temel ve kolay bir modellemedir. Hiç bilmeyen biri bile bu adımları takip ederek yapabilir. Sayfanın altında dersin video görüntüsü de bulunmaktadır.

3D Studio Max 2015’i açtıktan sonra, Alt+W ile tekil penceremizi seçiyoruz. Ardından T‘ye basarak Top (kuşbakışı) görüntü moduna geçtik.

3dsmax-lathe-1

 

Ardından sağ menüden sırasıyla Create ve Shapes‘e tıklayıp Splines menüsündeki Line çizim metodunu seçiyoruz ve aşağıdaki bir çizim yapıyoruz. Burada vazomuzun yarısını çizdik. Line’ı seçtikten sonra faremizin sol tuşu ile bir yere tıklıyoruz ve orada bir nokta (vertex) oluşuyor.  Fareyi başka alanlara çektiğimizde o noktadan bir çizgi uzadığını ( segment) göreceksiniz. Çizgi uzarken başka bir yere tıkladığımızda ve faremizin sol tuşunu bırakmadan, fareyi farklı yönlerde hareket ettirdiğimizde çizgi kıvrılacaktır. İşte bunu kullanarak vazonun alt ve eğik bölgesini çiziyoruz. Taban kısmına geldiğimizde de faremizin sağ tuşuna tıklayıp çizgiyi koparıyoruz.

3dsmax-lathe-2

 

Bu çizgiyi oluşturduktan sonra Hierarchy menüsünde Affect Pivot Only‘e tıklıyor ve okları çekiştirerek pivot noktasını alt kısımdaki çizginin ucuna getiriyoruz.

 

3dsmax-lathe-3

Bunu da yaptıktan sonra Modify ana sekmesine tıklayıp modifier list’ten  Lathe komutunu seçiyoruz ve vazomuz oluşuyor.

3dsmax-lathe-4

 

Kenarlarının göze batacak biçimde keskin yüzeyli olduğu dikkatinizi çekmiştir.  Bu sorunu çözmek için yine Modifier List’ten Mesh Smoot komutunu uyguluyor ve iterations değerini 3 yapıyoruz. (Bilgisayarınızın zorlanmaması için be değeri 3 den fazla arttırmamanızı öneririm)
Sonuç;

3dsmax-lathe-5
Bu vazo modellemesi karşıdan alınacak render sahneleri için uygundur fakat üstten render alındığında şöyle görünecektir.  🙂

3dsmax-lathe-6

İçi oyuk daha gerçekçi bir vazo için çift çizgi çizmek gerekir.  İlerleyen günlerde yayınlayacağım derslerde bu yöntemi de anlatacağım.

Serdar SEZER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir